Azgelişmişlik sorunu demokrasi krizi ve insani kalkınma endeksine göre azgelişmiş demokrasiler
Underdevelopment problem democracy crisis and underdevelopment democracies about human development report
  1. Tez No: 189188
  2. Yazar: RIDVAN IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLİSE GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZETGünümüzde 150 ülke ve 5 milyar insan azgelişmişlik sorunu ile karşı karşıyadır.Azgelişmişlik kalkınmada, büyümede, milli gelirin dağılımında, eğitim düzeyinde,kentleşme oranında ve kadın-erkek eşitliğinde kendini gösteren bir sorundur.Yolsuzluk, yoksulluk ve demokrasi sorunu azgelişmiş ülkelerle birlikteanılmaktadır. Bu konuda her yıl dünya çapında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı,Özgürlük Evi ve Uluslararası Şeffaflık Örgütü gibi uluslararası alanda faaliyet gösterenkuruluşlar belirli parametreler kullanarak ve çeşitli veriler hazırlayarak ülkeleringelişmişlik ve azgelişmişlik düzeyini ortaya koymaktadır. Listede Avrupa ülkelerini üstsıralarda, Afrika, Ortadoğu, Güney ve Doğu Asya'daki ülkeler alt sıralardagörmekteyiz. Bu konuda yapılması gereken görev yolsuzluk ve yoksulluğun azaltılarak,demokratikleşme sürecinde ilerleme kaydetme ve gelişmiş ve azgelişmiş ülkelerarasındaki uçurumun kapatılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTToday there are nearly one hundred fifty countries with five billion people facingwith development problem. Underdevelopment is regard as a problem which is directlyrelated to improvement, growth, sharing national income, education level, urbanizationratio and male-female equality.Corruption, poverty and democracy issues are widespread questions to be solvedby developing countries. To this end, certain international organizations such UnitedNations Development Program, Freedom House and Transparency Organization anumber of policies as to the development levels of countries by using objectiveparameters and reviewing have the situation every year. We can see European countrieswith least degree of negative examples, where as at the top and African, Middle Easternand South-East Asian countries are displaying rather poor performances. The majoraim of developed and developing countries is to fight corruption and poverty during thetoward democracy. Consequently, they endeveaur to bring transparency and wealth byproviding more democracy and less human right violations.