Gümrük Birliği ve Türkiye'nin rekabet gücü
The Customs Union and Turkey's competitive power
- Tez No: 189251
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
1948 yılında imzalanan Ticaret ve Tarifeler Antlaşması (GATT) paralelindegümrük vergileri giderek düşürülerek sıfırlanmıştır. Ticarette kısıtlamalarkaldırılmıştır. Böylece hizmetler ve malların serbest dolaşımı sağlanmıştır.Avrupa Birliği'nin çekirdeğini Gümrük Birliği oluşturmaktadır. Üye devletleraralarında Roma Antlaşmasıyla malların giriş ve çıkışlarıyla ilgili olarakuyguladıkları gümrük vergileri ve miktar kısıtlamalarını kaldırmayı taahhütetmişlerdir. Bunun yerine ortak gümrük tarifesi ve ortak ticaret politikası yürürlüğekoymuşlardır. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliğine dayalı birortaklık kurulmasını içeren antlaşma 1963 yılında imzalanmıştır. Hazırlık ve geçişdönemleri Türkiye'deki ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklar sebebiyle 01.01.1996tarihine kadar uzatmıştır. Bu tarihte bütün engeller aşılarak Türkiye'nin GümrükBirliği'ne katılması kararlaştırılmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelikgörüşmeleri ise 03 Ekim 2005'te başlamıştır.Dünyada, ülkelerin ekonomik gelişme düzeyleri onların uluslararası rekabetgücü ile ölçülmekte ve şartlar çok hızlı değiştiğinden, rekabet gücüne devamlı sahipolmanın yolu kendini sürekli olarak değişen şartlara adapte etmekten geçmektedir.Avrupa Birliğine kabul edilmeyip Gümrük Birliğine kabul edilen Türkiye'ninbu aşamadan sonra özellikle dış ticaretinde çok daha dikkatli davranmasıgerekmektedir. Gümrük Birliği ve Türkiye'nin rekabet gücü ele alınmıştır. AvrupaBirliği ile gerçekleştirilecek Gümrük Birliğinden sanayi sektörünün rekabetaçısından etkilenmemesi için alınması gereken tedbirler ile rekabeti engelleyenunsurlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Customs taxes were gradually reduced and then abolished by the General Agreementon Tariffs and Trade (GATT) signed in 1948. trade barriers were removed. Thus the freemovement of goods and services was realized.The Customs Union constitutes the European Union?s nucleus. The member countriespromised to abolish customs taxes and quantitive restrictions which they applied for theimport and export of goods. Insead, they put the common customs tariffs and the commontrade policy into effect. Tha agreement which involved a partnership between Turkey andEuropean Union in accordance with the Customs Union was signed in 1963. the prepatoryand transition periods lasted until January 1st, 1996 because of economic and politicalinstability in Turkey. On this date, Turkey?s joining the Customs Union was resolvedovercoming all the obstacles. As for the negotiations on Turkey?s full membership to theEuropean Union, they started on October 3rd, 2005.In the world, economic development levels of the countries are measured by theirinternational competitive power and because the conditions change very rapidly, the key tohave competitive power is to adapt itself to constantly changing conditions.From now on, Turkey which has been accepted to the Customs Union but not to theEuropean Union, has to act much more carefully, especially in its foreign trade. TheCustoms Union and Turkey?s competitive power have been discussed in this thesis. Theprecautions that should be taken in order that the industrial sector will not be affected interms of competition by the Customs Union and the factors hindering competition have beenemphasized.