Gümrük Birliği'nin Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektörlerine etkileri
The Competitiveness of the member customs union in the textile and clothing industry
  1. Tez No: 97465
  2. Yazar: ÜNAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Uluslararası rekabet; ülkelerin mal ve hizmetlerde fiyat/maliyet ve fiyat dışı unsurları birbirlerine karşı kullanma üstünlüğü elde etme çabasıdır. Bu amaçla ülkeler rekabet üstünlüklerini küresel anlamda kullanmaya çaba gösterirken bazı ülkeler bölgesel birlikler kurarak rekabet güçlerini koruma veya arttırma çabası içindedirler. Bu anlamda Gümrük Birliği ekonomik birlik kurma ve bu ekonomik birlikle rekabet üstünlüğü sağlama amacının bir aşamasıdır. Böylelikle ülkeler bölgeselfeşme yoluyla toplum refahım arttırma gayreti içine girmektedirler. Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'nin araştırma konusu olan Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü'nde fiyat rekabet güçlerim ölçmeye çalışılmıştır. Bu amaçla literatürde bulunan OECD'nin rekabet ölçüm modeli kullanılmıştır. Bu model çerçevesinde 1992-97 yıllan Avrupa Birliği ülkelerinin ve Türkiye'nin ithalat, ihracat ve toplam rekabet güçleri veriler ışığında hesaplanarak yorumlanmıştır. Çalışma ile sadece fiyat/maliyet rekabeti değil aynı zamanda fiyat dışı rekabetinin de önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü'nde rekabet avantajının fiyat/maliyet avantajından değil fiyat dışı avantajlardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Rekabet Gücü, Uluslararası Rekabet, Fiyat Rekabeti, İthalat Fiyat Rekabeti, İhracat Fiyat Rekabeti, Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü. JEL:F13, F14, L67
Özet (Çeviri)
International competitiveness is an effort in which countries gain domain power over other countries by using price/cost and non-price factors for goods and services. Towards that end, while countries manage their competitive advantage with respect to globalisation, some countries try to establish their competitive advantage by establishing regional alliances. Among other stages of integration Customs Union could be counted as a preliminary stage to increase the international competitiveness. This dissertation aims to measure price competitive advantage of European Unions and Turkey in the trade of Textile and Clothing Industries. The study is based on the competitiveness model used by the OECD. Within this model framework, import, export and total price competitiveness of European Union countries has been tested with respect to Turkey. This study shows us not only the importance of price/cost competitiveness but also possible policy recommendations. Another striking result has been that, competitive advantage of Turkish textile and clothing industry shows nonprice but price/cost advantages.KEYWORDS: Competitiveness, National Competitiveness, Price Competitiveness, Import Price Competitiveness, Export Price Competitiveness, Textile and Clothing Industry. JEL:F13,F14,L67