Konya'ya ait eski fotoğraflarda bulunan kadın erkek ve çocuk giyiminden örnekler
The Woman's, the man's and the children's clothings that are at the old photographs belong to Konya
  1. Tez No: 189250
  2. Yazar: SAMET NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MUALLA SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmada'' Konya'ya Ait Eski Fotoğraflarda Bulunan Kadın Erkek veÇocuk Giyiminden Örnekler'' konu olarak seçilmiştir. nsanoğlu tarihin ilk günlerindenitibaren kendini ifade etmenin yolunu araştırmıştır. Bu ifade şekli kimi zaman seslerçıkartarak kimi zaman da çeşitli şekiller çizerek olmuştur. Günümüzden 150 yıl önce isebu ifade etme şekline yeni bir yöntem eklenmiştir. şte bu yeni buluşun adı `' Fotoğraf''tır. Fotoğraf sözcüğü kelime anlamı olarak ışık ile yapılan resim anlamına gelir. Buresim de anılarımızı kaydeder ve sonsuza kadar saklarız. Yukarıdaki ifadeden deanlaşılacağı üzere araştırmanın hangi iki olguyu birleştireceği net olarak tespitedilmiştir. Bu iki olgu fotoğraf ve giyimdir. Konya'ya ait eski fotoğraflara detaylı birarşiv taraması sonucunda ulaşılmıştır. Fotoğrafların bir bölümü Konya EtnografyaMüzesinden temin edilmiştir. Diğer bir bölümü ise Konya'da halen faaliyet gösteren veKonya'nın en eski iki fotoğraf stüdyosundan temin edilmiştir. Konya EtnografyaMüzesinden 25 adet fotoğraf Foto Ektem'den16 adet fotoğraf ve Foto Hasan Behçet'tende10 adet fotoğraf olmak üzere toplam 51 adet tarihi fotoğraf elde edilmiştir. 51 adetfotoğraf örneği de araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırma giriş bölümü, fotoğrafın tarihi süreci, fotoğraf örnekleri, gözlemfişleri, değerlendirmeler, karşılaştırmalar, sonuç ve öneriler, bibliyografya, örneklerlistesi, çizimler listesi, tablolar listesi şeklindeki bölümlerden oluşmuştur.Fotoğrafın her biri için ayrı bir gözlem fişi oluşturulmuş ve değerlendirmelerbunlara bağlı kalınarak yapılmıştır.Cumhuriyet döneminden önce çekilmiş olan fotoğraflarda yer alan kişileringiyimlerinin günümüzden farklı özellikler taşıdığı tespit edilmiş iklim koşullarının veyaşam şartlarının bunda etkisi olduğundan da bahsedilmiştir. Cumhuriyetin ilanındansonra çekilen fotoğrafların çoğunda yer alan kişilerin giyimlerinin günümüzdekullandığımız kıyafetler ile yakın özellikler taşıdığı tespit edilmiştir. Ayrıcaaraştırmanın değerlendirme bölümünde, bu dönemde çekilen fotoğraflarda yer alankişilerin kıyafetlerinin dönemin dünya modası ile yakın özellikler taşıdığından dabahsedilmiştir.Araştırmanın sonucunda yukarıda söz edilen değerlendirmelerden yola çıkılarakkonu ile ilgili tespitler yapılmıştır. Bu tespitlerden yola çıkılarak çeşitli tasarımuygulamaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject `?The Woman?s, The Man?s and The Children?s Clothings That AreAt The Old Photographs Belong To Konya?? is chosen for hat research. The human hassearched to express himself since the beginning of the history. The way of the expressionof himself happened sometimes sounding and at the another time drawing variousshapes to new method has added to this way of expression 150 years ago. The name ofthis invention is `?Photograph??. The meaning of the word of photograph is the picturewhic is made light. We record our memories with this picture and keep them untileternity. Above expression shows that, which two facts will be combined with thisresearch, that is determined clearly. These are photograph and clothing. Thephotographs belong to Konya are obtained are obtained the result of detailed combingof the archives. Some parts of the photograps are provided from the EtnographyMuseum of Konya. The other parts are provided from two oldest photograph studios ofKonya, that yet work. 25 pieces of the photograph from Etnography Museum of Konya,16 pieces of photographs from Foto Ektem, 10 pieces of photographs from HasanBehçet, as totaly 59 pieces of historical photograps are obtained and 51 pieces samples ofphotograps are inclusived of research.The sections of the research are; intodition section, the historical process ofphotograps, the sampless of photographs, to sum up the observation cards, thecompositions, the result and proposals, bibliography, the list of samples, the list of thedrawings, and the list of the pictures.There is a different observation card for each photograph and they are summedup according to that.The people?s clothings have different properties from today at the photographsthat are taked before the period of Republic and that is mentioned that; the climateconditions, and life conditions and life conditions are effective for this situation. Most ofthe people?s clothes have similar properties with today?s clothes at the photographs thatare taked after the declaration of Republic. n addition to, its mentioned that, at theevalotion section of this research, the people?s clothings at the photographs have similarproperties with the world fashion at of that period.End of the research, some fixings have have been made according to abovementioned evaluations. n accordance with these fixings, various Project applicationsand the mould analiyses take part in appendixes section of the research.