Hamid el-İmadi'nin risalelerinin İslam Hukuku açısından değerlendirilmesi
The Assessment of Hamid el-İmadi's legal treatises from the perspective of Islamic Law
  1. Tez No: 189270
  2. Yazar: MÜRÜVET SÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETHÂM D EL- MÂDÎ'N N R SALELER N N SLAM HUKUKU AÇISINDANDEĞERLEND RMESBu çalışmada Şam Müftüsü Hâmid el- mâdû ve eseri Resâilü'l-Hâmidiyyeti'l- mâdiyye incelenmiş ve onun görüşleri slam Hukuku açısındandeğerlendirilmiştir. Bu amaçla onun yaşadığı çağ olan 18. yy değerlendirilmiş,onun yaşamı ve çalışmaları hakkında bazı bilgiler verilmiştir. Resâilü'l-Hâmidiyyeti'l- mâdiyye'yi oluşturan 36 risalenin konuları ve bu konular hakkındahangi alim ve eserlerden yararlanıldığı araştırılmıştır. Aynı zamanda müellifinkonularla ilgili farklı görüşünün olup olmadığı da araştırılmıştır. Ayrıca slamhukuku ile ilgili iki risale Türkçeye tercüme edilmiş ve risalelerde yer alan alimlerve eserleri dipnotlarda belirtilmiştir. Fıkıhla ilgili iki mesele slam Hukukuaçısından değerlendirilmiş ve dört büyük mezhebin görüşü ile karşılaştırılmıştır.Neticede Hâmid el- mâdû'nin meseb taassubu gözetmeyen, farklı görüşlere saygılı,klasik bir Hanefi fıkıh alimi olduğu görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Hâmid el- mâdû, slam Hukuku, Resâilü'lHâmidiyyeti'l mâdiyye, Şam Müftüsü, 4. Büyük Mezhep.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ASSESSMENT OF HÂM D el- MÂDÎ?S LEGAL TREAT SES FROM THEPERSPECT VE OF SLAM C LAWIn this study, Hâmid el- mâdû, who was the Mufti of Damascus and hiswork ?Resailü?l -Hâmidiyyeti?l- mâdûyye? were investigated and his opinions wereevaluated from the perspective of Islamic Law. For this purpose, 18. century inwhich he lived was evaluated and some information was given about his life andworks. The subjects of 36 legal treatises which are make up the ?Resailü?l -Hâmidiyyeti?l- mâdûyye? and from which scholar and books were benefitted, werestudied. And also it was investigated that if the author had a different opinionabout subjects. Besides two legal treatises about Islamic Law were translated in toTurkish and the scholars in the legal treatises and their works were mentioned inthe footnotes. Two matter about Islamic Law were evaluated from the perspectiveof Islamic Law and these two matter were compared with perspective of fore greatreligious sect. Finally, it was fount that Hâmid el- mâdû was usual Islamic scholarand he wasn?t keep in view the religious sect fanaticism and he was respectful todifferent ideas.Key Words : Hâmid el- mâdû, Islamic Law, Resâilü?l Hâmidiyyeti?lmâdiyye, Mufti of Damascus, Fore great sect.