Kelam'da günah ve tevbe
Sin and repentance in kelam
  1. Tez No: 189269
  2. Yazar: MEHMET YAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZETKELÂM'DA GÜNAH VE TEVBEDini emir ve yasaklara karşı gelme ve yaratıcıya başkaldırmanın ortak adıolan günah ve insanı bu günahlardan arındıracak olan da tevbedir. Günah vetevbe ilk insan Hz. Adem'den bu güne insanoğlunun kaçınılmaz bir olgusudur. Buçalışma, Günah ve Tevbe kavramlarını nasslar çerçevesinde Kelâmû açıdan elealmak, insan üzerindeki etkilerini inceleyerek bu alanda bir araştırmanın ilkadımını atmayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde günah ve tevbenin; sözlük veterim anlamları tanıtılmış ve ardından günah-tevbe ilişkisi ortayakonmuştur.Birinci bölümde günah ve tevbenin tarifleri yapıldı. Kur'an'dakonuların nasıl ifade edildiği üzerinde durularak dini mesnedleri ortayakonulmuştur. Günah çeşitleri, insanın günah işleme esnasındaki durumları veTevbe çeşitleri, kâmil tevbede olması gereken hususlar ortaya konmayaçalışılmıştır. kinci bölümde ise mevzuya Kelamcılar açısından bakılmışKelâmcıların günah ve tevbe anlayışları ortaya konmaya çalışılmıştır. Konununfıkıh ve tasavvuf yönleri kendi sahalarına bırakılmıştır. Çalışmamız neticesindegünah ve tevbenin hem fert hem toplum hayatında büyük bir öneme haiz olduğumüşâhade edilmiş; günah işleyen insanların tevbe ile yeniden huzura kavuştuğu vetevbe ile affedilmeyecek hiçbir günahın (kul hakkı hariç) olmadığı sonuçlarınaulaşılmıştır.Anahtar Kelimeler : slam, Günah ve Tevbe, Kelam, Kur'an, Din
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSIN AND REPENTANCE IN KELAMContravention to the religious orders and prohibitions and rebellion againstthe Creator is called as Sin. It is repentance which will purify the human being fromthe sin. Sin and Repentance are unavoidable phenomenons of the mankind from thefirst human being Hz. Adam till present. This study intends to deal with the notionsof Sin and Repentance in the frame of nass? in terms of Kelam, and to take the firststep of a reesarch in that field by observing the effects of the two on people. In theıntroduction part the dictionary and the term meanings of Sin and Repentance ispresented, then the relationship between them is manifested. In the first division themeanings of Sin and Repentance are given. The religious supports are manifested byemphasizing how Qur?an expresses the terms. The kinds of Sin, the conditions of thehuman being during the commitment of a sin, the kinds of repentance and the pointsa perfect repentance should include are presented. In the second division the topic isexamined in the angle of the scholars of Kelam and how they understand Sin andRepentance is put forward. The mysticism and fıkıh sides of the subject are left totheir specialities. At the end of our study, it is concluded that sin and repentance has abig importance both for the individual and the community life; the people can haveserenity by repentance when they commit sin and there is not any sin that cannot beforgiven by repentance except (kul hakkı).Keywords : Sin and Repentance, Islam, Quran, Islamıc Theology, Religion