Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türkiye'de sağlık eğitimi üzerine bir araştırma (1839-1938)
A Research on health education in Turkey from administrative reforms to republic (1839-1938)
- Tez No: 189274
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Tarih, Education and Training, Health Education, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sağlık insanın en değerli varlığıdır. Bu nedenle insanlar en eski çağlardan berisağlıklarını korumak veya kaybettikleri sağlıklarına yeniden kavuşmak için bazı yollarabaşvurmuşlardır.Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da eğitim çok önemlidir. Bu nedenle dahakaliteli bir sağlık eğitimi, daha üstün sağlık hizmeti anlamına gelir.?Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türkiye'de Sağlık Eğitimi Üzerine Bir Araştırma(1839-1938)? adlı bu yüksek lisans tezinde de Sağlık Eğitiminin Türkiye'deki gelişimi elealınmıştır.Türk ve Dünya tarihinde sağlık eğitimi ile ilgili bazı uygulamalar görülmüştür.Çalışmanın ilk bölümünde bu uygulamalara yer verilmiştir. Daha sonra çalışmanınikinci bölümünde asıl çalışma alanı olan Tanzimat'tan sonra Cumhuriyet'in ilk yıllarınakadar yaşanan gelişmeler ele alınmıştır. Son bölümde de Cumhuriyet'in ilk yıllarındangünümüze kadar sağlık eğitiminde yaşanan gelişmeler incelenmiştir.Tabip ve sağlık personelinin yetiştirilmesinin yanı sıra genel eğitiminkurumlarında sağlık eğitiminin örnekleri ve sağlık eğitiminin halk eğitimi boyutuaraştırılmıştır.Bu çalışma ile sağlık eğitiminin önemi bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is the most valuable wealth of human. Therefore human applied someways to protect their health and to regain their health that they lost from several ages.Education is very important in health as is the case with all fields. Thereforehealth education means more predominant health service.Development of health education in Turkey is discussed in this master thesistitled ?A, research on Health Education in Turkey from Administrative Reforms toRepublic?Some practices have been seen in the Turkish and world history regarding healtheducation. In the first part of study, it is given place to these practices. In the secondpart of study then, development made until the first years of Republic afterAdministrative Reforms that is the essential field of study is discussed. And in the lastpart, developments that were experienced in health education from the first years ofrepublic to today have been examined.Samples of health education and dimension of health education in generaleducational institutions have been researched as well as physician and health staff.In this study, the importance of health education is emphasized once again.