Cumhuriyet Dönemi eğitim reformları (1925-1935): Mustafapaşa örneği
Republic Period educational reforms (1925-1935), Mustafapaşa example
- Tez No: 661321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL BURAK SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tanzimat ile başlayan Osmanlı modernleşme sürecinde eğitim, devletin topluma karşı sorumluluklarının yeniden ele alındığı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. II. Abdulhamid döneminde yabancı okullar da dahil olmak üzere okul sayısında ciddi bir artış yaşanmıştır. İlk kez istatistik çalışmaları yapılmış, okul tarihçeleri düzenlenmiş ve eğitim yıllıkları hazırlanmıştır. Yine bu dönemde Mülkiye Mektebi yeniden yapılandırılmış, Ziraat, Hukuk, Güzel Sanatlar, Ticaret, Orman, Baytar, Maden gibi yüksek eğitim veren okullar kurulmuştur. Kurumsallaşma açısından en önemli dönemdir. II. Meşrutiyet Dönemi siyaset hayatında olduğu gibi eğitim hayatında da hararetli tartışmaların yaşandığı dönemdir. Yayımlanan gazete ve dergiler kanalıyla yayılan fikirler yeni tartışmalara neden olmuş, ders kitapları bu dönemde laik toplum ve yurttaş bilincinin altını çizmiştir. Kızlar için ilk yüksekokul bu dönemde açılmış ve yaşanan savaşında etkisiyle kadınlar artık kamusal alanda çalışmaya başlamıştır. İmparatorluk'tan Cumhuriyet'e geçiş evresi olan bu dönem; ekonomi, siyaset, sağlık ve eğitim alanında birçok düzenlemenin ilk olarak deneyimlendiği dönemdir. Meşrutiyet döneminde yetişen aydınlar milli mücadelenin kahramanları olmuştur. Eğitim konusunu Cumhuriyet Dönemi eğitim reformları üzerinden ele alan bu çalışma, (1925-1935) yılları arasında gerçekleştirilen eğitim reformlarının toplumsal yaşama etkileri üzerinde durmaktadır. Söz konusu eğitim reformları, Osmanlı döneminde önemli bir bölge konumunda bulunan ve farklı din ve milletten grupları barındıran Mustafapaşa (Sinasos)'da da bazı gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada nitel ve nicel veriler üzerinden eğitimin tanımı, amaç ve işlevleri üzerinde durulmuş özellikle eğitimin esas amacı olan toplumsallaşma kavramı, farklı görüşler üzerinden ele alınmış, toplumsal sermaye ve küresel sermaye kavramlarına da ayrıca değinilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemde Türkiye'de eğitim ve öğretim uygulama ve politikalarının değerlendirilmesi, bu uygulamaların bir mübadele yerleşimi olan Mustafapaşa'nın eğitim ve kültür hayatı üzerindeki etkilerinin ortaya konmasıdır. Anahtar Kelimeler Eğitim, Atatürk, Osmanlı Devleti, Mustafapaşa, Sinasos
Özet (Çeviri)
In the Ottoman modernization process beginning with the Tanzimat, education emerges as a concept in which the responsibilities of the State towards society are re-considered in detail. Within the Second Abdulhamid period, there was a serious increase in the number of schools which entailed foreign schools, too. Moreover, statistics studies were conducted for the first time, school histories and educational year-books were prepared in that period. Furthermore, the Civil school was re-structured, and higher education institutions such as Agriculture, Law, Fine Arts, Commerce, Forestry, Veterinary and Mining were founded in this period. It was the most important period in terms of institutionalization. The Second Constitutional Monarchy Period was a period of heated debates in education life as well as in political life. New discussions were resulted from ideas spread through published newspapers and magazines, and secular society and citizen consciousness were highlighted through textbooks in this period. The first college for girls established during this period and women started to work in the public sphere with the effect of the war. This period -being the transition phase from the Empire to the Republic- is the period when many regulations were first experienced in the fields of economy, politics, health and education. Intellectuals who grew up in the constitutional period became the heroes of the national struggle. This study, which deals with the issue of education through the educational reforms of the Republic Period, focuses the effects of the educational reforms conducted between (1925-1935) on social life. These educational reforms made some developments in Mustafapaşa (Sinasos), which became an important region in the Ottoman period and had groups from different religions and nationalities. This study focuses on the definition, purpose and functions of education through qualitative and quantitative data, and especially the concept of socialization, which is the main purpose of education, has been addressed through different views, and the concepts of social capital and global capital are also specified in detail. The aim of this study is to evaluate training policies and practices in Turkey in the period before and after the Republic and to reveal the effects of these practices on the educational and cultural life of Mustafapaşa exchange settlement. Keywords Education, Atatürk, Ottoman State, Mustafapaşa, Sinasos