Taberi tarihindeki Türklerle ilgili rivayetlerin tespiti ve değerlendirilmesi(Hz. Peygamber döneminden Emeviler'in sonuna kadar)
Establishing and evaluation of the narrations related with the Turks in the history of al-Tabari (from period of Prophet Muhammad to the end of the Umayyad period)
  1. Tez No: 189288
  2. Yazar: ALİ DADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETTaberû Tarihindeki Türklerle lgili Rivâyetlerin Tespiti Ve Değerlendirilmesi(Hz. Peygamber Döneminden Emevûler'in Sonuna Kadar)Ali DADANTürklerle Araplar arasındaki ilişki slam öncesi döneme kadar uzanmaktadır. Sâsânûmparatorluğu yıkılmadan önce dolaylı bir şekilde başlayan ilişkiler, slam ordularınınSâsânûleri yıkması sonucu doğrudan bir şekle dönüşmüştür. Bu nedenle bu döneme aitTürklerle ilgili bilgileri Arap tarih kaynaklarında bulmak mümkündür.Bu çalışmada Arap tarih kaynaklarının en meşhuru olan Tarûhu't-Taberû adlı eserdebulunan Hz. Peygamber döneminden Emevûler dönemi sonuna kadar olan devreyle alakalıTürklerle ilgili rivayetler tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca son bölümde Taberûden dahaönce yaşamış iki slâm tarihçisi olan Ya'kubû ve Belâzürû'nin eserlerindeki rivayetlerlekarşılaştırılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın sonunda konuyla ilgili haritalar verilirken araştırmacılara ışık tutmasıaçısından bir de eşzamanlı tablo yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEstablishing and Evaluation of the Narrations Related with the Turks in theHistory of al-Tabari (From Period of Prophet Muhammad to the End of the UmayyadPeriod)Ali DADANRelations between Turks and Arabs begin from pre-Islamic times. Before thedemolishing of the Sasanian Empire of Persia, these relations were indirect. Islamic armieshave demolished the Sasanian Empire and the direct relations began between the Turks andArabs. Therefore it is possible to find information about Turks in the Arabic History sources.In this study we focus on establishing and evaluation of the narrations, from thebeginning to the end of the Umayyad period, about the Turks in most famous Islamic historysource named The History of al-Tabari (Ta?rikhu?t-Tabari). In addition, in the last chapter ofthe study we compared the narrations of the History of Tabari with the works of Ya?qubi(Ta?rikhu Ya?qubi) and Balazuri (Futuh al-Buldan) who lived before Tabari.In the end of the study, there are some maps we present about the topic and also asynchronic picture which we think can be helpful for the researchers.