Müziğin öğrenme güçlüğü çeken çocukların duyarlılıklarına etkisi
The effect of music on the sensitivity of children with learning difficulties
  1. Tez No: 189296
  2. Yazar: ALİ KERİM ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalısma, ?Ögrenme Güçlügü Çeken Çocuklar?ın müzige olan duyarlılıklarınıbelirlemek ve onların dünyasında müzigin ne kadar etkili olduguna iliskin bilgiler eldeetmek için yapılmıstır. Bu bulgular sonucunda müzik egitiminin bu durumdaki çocuklarınduygusal tepkilerini anlama ve izleme açısından önemli bir araç oldugu gözlenmistir. Buarastırma bu tepkilerin gözlem yollarını sunma açısından önemlidir.Arastırmanın evrenini, ögrenme güçlügü çeken çocuklar, örneklemini ise Aksaraylkögretim Okulu'nda ögrenim gören 30 ögrenme güçlügü çeken ögrenci olusturmaktadır.Çalısmanın amacına uygun olarak hazırlanan bir gözlem formu, belirlenenörneklem gurubu üzerinde uygulanmıstır. Elde edilen bulguların istatistiksel analiziyapılarak ?yüzde ve frekans? hesaplamaları yorumlanmıstır.Bu çalısmadan elde edilen en önemli sonuç, arastırma sonucunda ögrenme güçlügüçeken çocukların müzige, yaklasık üçte ikisinin duyarlılık göstermis olmasıdır.Ögrencilerin çogu, dinletilen sarkılara eslik etmistir. Bu baglamda ögrenme güçlügü çekençocuklar, müzige, kendilerinden çok umulmayan bir duyarlılık göstermis olarakdüsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to find out the sensitivity of Children withLearning Difficulties towards music. It aims to provide valuable findings about the place ofmusic in their worlds. The findings has revealed that music education will be an importanttool to understand and observe children?s emotional responds. This study is important toshow the ways of observations for those behaviours.Sample in this research consisted of 30 children with learning difficulties who areeducated in Aksaray Primary School.An observation form which was prepared in accordance with the aim of the study,was carried out on the sample group. The findings of the study were analysed usingfrequencies and percentages.The result of the research is that two-third of children participated in this studyshowed sensitivity to music. Most of the students accompany the songs they have listened.In this sense children with learning difficulties have been thought to have shownimprobable sensitivity to the music.