Obezite hastalarının giyim problemleri
Clothing problems of obesity patients
- Tez No: 189297
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURGÜL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sayıları her gün artmaya devam eden obezite hastalarının vücut yapılarıideal kiloya sahip kişilere göre farklılık gösterdiğinden hazır aldıkları giysilerdepek çok problem yaşamaktadırlar.Rekabet unsurların başında gelen müşteri memnuniyetinin ürün odaklıyerine müşteri odaklı üretimi gerektirmeye başladığı günümüzde hazır giyimüretimi yapan işletmeler için büyük pazar oluşturan obezite hastalarına yöneliközel giysiler tasarlanmalı ve vücut tiplerine uygun kalıplar kullanılaraküretilmelidir.Bu araştırma, nüfusun önemli bir bölümünü kapsayan obezitehastalarının çeşitli giysi türlerinde karşılaştıkları giyim problemlerinibelirlemek, onların tercih ve beklentileri doğrultusunda üretici firmalaraönerilerde bulunmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Araştırmanın verileri, belirlenen 6 ildeki hastanelerin polikliniklerinemüracaat eden bayan obezite hastalarından, anket yoluyla toplanmıştır.statistiksel analizleri yapıldıktan sonra, sonuçlar tablo ve grafiklerlesunulmuştur.Araştırmanın sonuçlarına göre, obezite hastalarının tercih ettikleri giysitürleri bluz, gömlek ve eteklerdir. Genellikle vücuda oturan, fazla dar ya da bololmayan modelleri tercih etmişlerdir. Giysi temininde karşılaştıkları en büyükproblem aradıkları modelin büyük bedeninin olmaması, model ve renkçeşitliliğinin sınırlı olmasıdır. ç giyim, gecelik, mayo ve kot giysileri, bulmaktasıkıntı yaşamaktadırlar.Mağazaları yetersiz bulan obezite hastaları, fiyatların çok yüksekolmasından ve ikinci sınıf müşteri muamelesi görmekten yakınmışlardır.Vücuda uyumsuzluk problemlerinin en çok karşılaşıldığı giysi türleripantolon ve gömleklerdir.Giysileri kullanım esnasında en çok fermuarların bozulduğu ve dikişlerdesökülme olduğu tespit edilmiştir. En çok yıpranan bölgeler koltuk altı ve üstbacak arasıdır.Giysilerde en çok problem yaşanan ve düzeltme yaptırılan bölgeler belçevresi ile basen çevresidir. Ayrıca giysilerin aynı bedenlerde boyalternatiflerinin olması istenilmektedir.
Özet (Çeviri)
Continuously, increasing the numbers of obesity patients? body shapesindicates some differences according to people who have ideal kilogram.Because of this; they face a lot of problems when they buy ready-madegarments.Leading competition element ?customer pleasure?, today starts requiringcustomer focused production instead of produce focused and for managingwhich products ready-made garments, special clothes have to design andproduce by using appropriate pattern with their body shape to directed obesitypatients forming huge market.This research has been planed and executed with a view to makesuggestion to producer companies by direction determining clothing problemsfor obesity patients, comprising population?s an important part, facing atdifferent clothes type and their preference and expectation.Research?s dates have been gathered by Public survey from ladies whohave recourse to policlinics at 6 determined cities. After statistical analysis hasdone, results presented by table and graphs.According to research?s results, the types of clothes which obesitypatients? choices are blouse, shirt and skirts. Generally, they have beenpreferred the models which fit to body and not more tight or wide. The biggestproblem faced obtaining garments; there have not been bigger sizes of clotheswhich they look for and limited variety of model and colour. They have beendifficulties to find underwear, nightgown, swimsuit and jeans.Obesity patients, who found shops insufficient, have been complainedabout very high prices and shown by others as a ?second class customer?.Trousers and shirts are the clothes types that the most faced problemsof disharmony to body.While using clothes mostly established events are broken down zip andunravelled sewing. The most frazzled parts of clothes are underarm and upperleg distances.Waist and hipline are the parts of clothes that the most faced problemand making changes. In addition, it is demanded to exist clothes lengthalternative at the same size.