Kanuni Sultan Süleyman'ın Sigetvar seferi (hazırlıklar ve fetih)
The Sigetvar expedition of Süleiman the Maqnificient (preparations and the conguest)
- Tez No: 189299
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
XVI. yüzyıl, Kanuni Sultan Süleyman ve Charles-Quint (Şarlken) gibi Avrupave hatta dünya tarihinin iki önemli isminin karşı karşıya geldiği yüzyıl olmuştur. 1520ye doğru Avrupa'nın siyasi coğrafyası asırlardan beri görülmemiş şekilde değişikliğemaruz kalmıştı. Bunun başlıca müsebbibi ise 1516 yılında İspanya, 1519`da da V. Karladıyla Alman imparatoru olan Charles-Quint (Şarlken) idi. Buna karşılık Osmanlıtahtına da Avrupalıların sonraları ?Le Magnifique? yani Muhteşem diyecekleriKanuni Sultan Süleyman geçmişti.Yaptığımız bu çalışmanın birinci bölümünde; yukarıda bahsettiğimiz KanuniSultan Süleyman- Charles-Quint (Şarlken) mücadelesi ve bu mücadelenin safhalarınıanlatmaya çalıştık. Bu bölümde anlatılan olaylar özet şeklinde olup daha ziyade birinciel kaynakların yerine ikinci el kaynaklardan bir derleme yaptık.İkinci bölümde; çalışmamızın ana teması olan Sigetvar Seferi'nin sebepleri,hazırlıkları ve kalenin fethi konularını anlatmaya çalıştık. Bu bölümde kullanılankaynakların büyük çoğunluğunu arşiv belgeleri ile o dönemde yazılan ve çoğu halayazma halinde kütüphanelerde bulunan eserlerden faydalandık. Bazı kaynaklaraulaşamamamız nedeniyle, bu bölümde anlatılan seferin iaşesi ve mühimmatı gibikonularda kesin bilgiler vermek yerine kaynaklarda geçen bilgileri aynen tekrar ettik.Üçüncü bölümde ise; Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümü, ölümünün gizlitutulması ve cenazenin Belgrad'a götürülmesi gibi konuları işledik. Bu konularda bilgiveren Selânikû ve Peçevi gibi birinci el kaynak olan eserlerden faydalandık ve konunundaha iyi anlaşılması için gerekli yerlerde bu eserlerin günümüz harflerine çevirerekkullandık. Ayrıca bu konu ile ilgili ayrıntılı ve farklı bilgiler veren Zeynep Tarım Ertuğ'un eserinden fazlaca yararlandık.
Özet (Çeviri)
The sixteenth century was the time when the two of the most important figures of thehistory of Europe, or even of the world, Sultan Suleyman the Law-Maker and Charles-Quintconfronted. By 1520, the political geography of the continent had been exposed to changes tosuch an extent that had not been witnessed for centuries. The major reason for this wasCharles-Quint, who first became the emperor of Spain in 1516 and then of Germany under thename Karl V in 1519. At the same time, Sultan Suleyman the Law-Maker, whom the Europeanwere later to call ?Le Magnifique? meaning ?the Magnificent?, came to the throne of theOttoman Empire.The first chapter of this study focuses on the combat between Sultan Suleyman theLaw Maker and Charles-Quint and on the stages of that combat. The events presented in thischapter are of a summary nature and more like a compilation of secondary resources, ratherthan first-hand ones.The second chapter deals with the reasons and arrangements for the Sigetvarexpedition and the conquest of the castle. Most of the resources which we benefited from forthis chapter are archive documentation and other resources which were written at the time,most of which are manuscripts kept in libraries. Instead of giving certain information about thesubsistence and munitions for the expedition, we had to quote the related parts in theresources as we were unable to obtain some of the documentation needed for this.With regard to the third chapter, such topics as the death of Sultan Suleyman the Law Maker,the confidentiality of his death, and the transfer of the funeral to Belgrade are studied. Webenefited from the first hand resources `Selaniki? and `Pecevi?, and for a better understanding,we provided a version of the quotations in Latin alphabet when necessary. We also referredgreatly to Zeynep Tarim Ertug?s work on the topic, which discusses detailed and differentinformation about the issue.