Kur'an'ın hedeflediği müslüman tipi
The Type of moslem which is aimed by Qur'an
  1. Tez No: 189298
  2. Yazar: MUHAMMET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Müslüman, İslâm'a inanan, Allah'a itaat eden, boyun eğen, bağlanan, kendiniAllah'a veren, din olarak İslâm'ı seçen kişinin adıdır. Müslüman olmanın ilk şartıkişinin Allah'a inanmasıdır. Müslümanın sahip olduğu inanç, sadece kalbinde varolan bir inanç değildir. Bu inanç mutlaka kişinin davranışlarını da şekillendir.İbadet, Yüce Allah'ın razı olduğu davranışlar doğrultusunda müslümanınyaptığı her türlü davranışı içine alır. ?İslâmın şartları? olarak ifade edilen namazkılmak, zekât vermek, oruç tutmak ve hacca gitmek, başlıca ibadetlerdir. Bunlarındışında, kişinin Allah rızasını kazanmak maksadıyla kendisi, ailesi ve insanlık içinyaptığı bütün davranışlar da ibadet olarak değerlendirilir.İbadetler sadece belirli hareketlerin taklit edilmesinden ve tekrarından ibaretdeğildir. İbadetler esnasında yapılan hareketlerin tamamı müslümana maddi vemanevi faydalar sağlar.İslâm Dini'nde insanların davranışlarını nitelendirmek için kullanılan ahlâkınkaynağı, Allah'ın kitabı Kur'ân ve Resulü'nün sünnetidir. Bu iki kaynaktanbeslenerek ortaya çıkan ahlâk, güzel ahlâkı oluşturur.
Özet (Çeviri)
Moslem is the name of the person who is attached to Allah and who choosesIslam as a religion. To be Moslem, believing Allah is the first rule. This belief notonly exists in Moslem?s heart, but also exists in his/her behaviours.The worship includes all the attitudes that Allah consents. To perform namaz,to give zakat, to fast, to go on a piligrimage to Mecca are all the main worships. Togain Allah?s satisfaction, all the behaviours that are performed for one?s own benefitsand for his/her family?s benefits and also for humanity are worships.Worships don?nt consist in imitating and repeating the certain movements. Allthe movements that are done during the worship provide physical and spiritualbenefits.In the religion of Islam Qur?an -the book of Allah- and the ProphetMuhammed?s Sunnah are the sources to qualify the people?s behaviours. The ethicwhich is occured by these two sources occurs perfect ethic.