İslam Hukuku'nda ve Osmanlı uygulamasında Şüra
Şura in Islamic Law and Ottoman theory
- Tez No: 189323
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Tezimizin amacı slami bir ilke olan şÃ»ranın slam hukukundaki anlamını veOsmanlı uygulamasında nasıl bir yere sahip olduğunu ortaya koymaktır. ŞÃ»ra,Kuran'ın çeşitli bölümlerinde bazen açıkça bazen zımni olarak vurgulanmış ve Hz.Peygamberin sünnetiyle açıklığa kavuşturulmuştur. Hz Peygamber ve sahabedöneminde titizlikle uygulanan bu ilkenin kurumsallaşma süreci Emevi ve Abbasilerdöneminde sekteye uğramıştır.slam hukukundaki şÃ»ra, Osmanlı padişahlarının uymakla yükümlü hissettikleriilkelerden biri olmuştur. Divan-ı Hümayun, danışmanın en yüksek düzeyde yapıldığı,sahip olduğu statü ve yüklendiği fonksiyonlarla Osmanlı devlet yönetimine damgasınıvurmuş önemli bir organdır. III. Selim ve sonrası dönemi, şÃ»ra kurumunun gelişimiaçısından oldukça önemlidir. II. Mahmut döneminde şÃ»ra uygulaması ile ilgili en önemligelişme ise meşveret meclislerinin devamı niteliğindeki Meclis-i Valay-ı Ahkâm-ıAdliye'nin kurulmasıdır.Osmanlı devletindeki kurul organlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde saltşÃ»ra meclisi olmaktan ziyade bir karar organı niteliği taşıdıkları görülmektdir. ŞÃ»raprensibi slam ve Türk hukuk tarihinde kendi çağı içerisinde önemli bir fonksiyonuyerine getirmiştir. Bu da devlet iktidarının tek başına hareketini engellemesi vekendisine danışılan bir organın karar alma sürecine katılımıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis to indicate the meaning of Islamic principle şÃ»ra in islamiclaw and which place it has in Ottoman theory. ŞÃ»ra was sometimes emphasized in partsof Kur?an clearly or obscurcly and it was described with Hz. Muhammed?s Sunna. ŞÃ»rawhich was applied particularly in the period of Hz. Muhammed and his companions butit was discontinued in the period of Emevi and Abbasi.Sultans of the Ottoman applied Islamic principle şÃ»ra. Divan-ı Hümayun is themost important place for council and it has highly statue for Empire. The period of III.Selim and afterwards is very important for the progression of the şÃ»ra. The otherimportant development is foundation of Meclis-i Vala-yı Ahkam-ı Adliye in the period ofII. Mahmut.It was seen that council organs are not only şÃ»ra council but they are decisionorgans. ŞÃ»ra make on important function for islamic and Turkish history law in ownage. That function don?t let make decision lonely and limits gowerment outority.