Osmanlı devletinde siyasal iktidarın meşruluk temelleri
The Basis of legitimacy of the political power in Ottoman empire
  1. Tez No: 189324
  2. Yazar: YILMAZ YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜL AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tezde kuruluşundan yıkılışına kadar Osmanlı siyasû iktidarının meşruluktemelleri incelenmiştir. Birinci Bölüm'de; öncelikle meşruluk, iktidar, konsensus vemeşruiyet krizi kavramları hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Ardından, siyasûmeşruiyet kriterlerine ilişkin teoriler ?dinsel temeller? ve ?toplumsal temeller? olmaküzere iki başlıkta değerlendirilmiştir. Bu bağlamda; siyasû iktidarın objektif ve tek birmeşruiyet temeline dayanamayacağı sonucuna varılmıştır.kinci Bölüm'de kuruluşundan Tanzimat'a kadar Osmanlı siyasû iktidarınınmeşruluk temelleri incelenmiştir. Klasik dönemde Osmanlı siyasû iktidarının daha çokgeleneksel ve dinsel meşruluk temellerine oturduğu kanaatine ulaşılmıştır. Ayrıca budönemde adalet, önemli bir meşruiyet dayanağı olarak belirgindir. Klasik dönemdeorijinal bir Osmanlı resmû ideolojisinin oluştuğu söylenebilir.Tanzimat sonrasına ayrılan Üçüncü Bölüm'de, Tanzimat ve Islahat Fermanlarıile 1876 Anayasası iktidar, yönetilenler ve meşruluk bağlamında önemli hukukû belgelerolarak değerlendirilmiştir. Bu dönemde Osmanlı siyasû iktidarı hukukû otoriteye doğruyol almaya başlamıştır. Ancak, gelenek ve din hala meşruluğun temel kriterleri olmayadevam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basis of legitimacy of the political power of Ottoman Empirefrom its establishment to the falling down. Firstly, the terms about the legitimacy,power, consensus and legitimation crisis are informed. In this part, the politicallegitimacy?s theories that separating in two parts are surveyed. One of them is based onreligional basis. The other is based on social basis. As a result, political power couldn?tbe based on only one legitimacy base.In second part, The Ottoman Empire?s classical age are surveyed. In the classicalage, the basis of legitimacy of the political power was generally based on traditional andreligional basis. In addition to justice is seemed to basis of legitimacy. Nevertheless, inthe classical age, the official ideology of Ottoman was come into being.In the last part, the legal documents like the imperial edictions (Tanzimat andIslahat Fermani) that were declared in the period of Tanzimat and constition 1876 areimportant for the legitimacy. In this time, Ottoman political power is developed towardsto legal authority. But, tradition and religion is still important fort he legitimacy.