Okul teknoloji planlaması: İlköğretim okulları için uygulamalı bir model önerisi ve öğretmen yetiştirme sistemi açısından sonuçları
School technology planning: An applied model proposal for elementary schools and its implications for the teacher training system
- Tez No: 189325
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın genel amacı ?okul teknoloji planlaması? olgusunu irdelemekve etkili okul teknoloji planlamasına ilişkin olarak ilköğretim okulları içinuygulamalı bir model önerisi sunmaktır. Araştırmada, ayrıca, teknoloji planlamaolgusunun öğretmen yetiştirme sistemi açısından doğurduğu sonuçlara da dikkatçekilmektedir. Araştırmada, temel olarak AR-GE (Araştırma & Geliştirme)metodolojisi kullanılmıştır. Buna ek olarak, araştırma kapsamına dahil edilen ÖzelKonya Esentepe İlköğretim Okulunun teknoloji profilini ortaya çıkarmak için ?OkulTeknoloji Profili Anketi (OTPA)? araştırmacı tarafından derlenip uygulanmıştır.Araştırmada geliştirilen ?Seçmeci Okul Teknoloji Planlama Modeline? göre, etkilibir teknoloji planlama süreci birbiriyle etkileşimli 11 temel boyuttan oluşmalıdır. Buboyutlar şunlardır: (1) Teknoloji Planlama Komitesi Oluşturmak, (2) VizyonGeliştirmek, (3) Amaç Belirlemek, (4) Teknolojik İhtiyaç Analizi Gerçekleştirmek,(5) Eylem Planı Geliştirmek, (6) Bütçeyi Organize Etmek, (7) Okulun TeknolojikAltyapısını İnşa Etmek, (8) Profesyonel Gelişimi Planlamak, (9) Bakım ve TeknikDesteği Organize Etmek, (10) Velilerin ve Paydaşların Katılımını Sağlamak ve (11)Süreci ve Sonuçları Değerlendirmek. Yine, araştırma sonuçlarına göre, modelinuygulandığı Özel Konya Esentepe İÖO'nun teknoloji entegrasyonu hususundagöreceli olarak oldukça iyi bir konumda olduğu gözlenmiştir. Öte yandan, sözkonusu bu entegrasyon sürecinin (bu çalışmada geliştirilen ?Seçmeci Okul TeknolojiPlanlama Modeli?nin boyutlarıyla birebir ilişkilendirildiğinde) sistematik olmadığıve daha çok öğretim personeli bazında bireysel bir çaba olarak algılandığı vegerçekleştirilmeye çalışıldığı sonucuna varılmıştır.ANAHTAR KAVRAMLAROkul Teknoloji Planlaması; Okul Teknoloji Değerlendirmesi; Okul TeknolojiKoordinatörü, Eğitimde AR-GE Metodolojisi; Model Geliştirme
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is twofold: (1) to examine the issue of ?schooltechnology planning? and (2) to propose an applied model for elementary schools inrelation to effective technology planning in schools. Moreover, the implications ofthe ?technology planning? issue for teacher training systems are also pointed out. Inthis research, the R&D (Research & Development) methodology was used. Inaddition to this methodology, the ?School Technology Profile Survey (STPS)? wascompiled and used in order to find out the technology profile of Private KonyaEsentepe Elementary School. According to the proposed ?Elective SchoolTechnology Planning Model?, an effective technology planning process mustencompass 11 interconnected dimensions. These dimensions are: (1) Establishing aTechnology Planning Committee, (2) Developing a Vision, (3) Setting Goals andObjectives, (4) Analyzing Technology Needs, (5) Developing an Action Plan, (6)Organizing the Budget, (7) Building a Technology Infrastructure, (8) Planning theProfessional Development, (9) Organizing Maintenance and Technical Support, (10)Involving Parents and Community, and (11) Evaluating the Process and Outcomes.Additionally, according to the results, Private Konya Esentepe Elementary School isconsidered to be relatively good in the technology integration process. On the otherhand, when the school?s technology integration process is associated with theElective School Technology Planning Model?s 11 dimensions, it is perceived to bemore of a personal effort on the part of the school?s teaching staff, rather a systemicschool-wide undertaking.KEY WORDSSchool Technology Planning; School Technology Evaluation; School TechnologyCoordinator; R&D Methodology In Education; Model Development