Abbasiler döneminde siyasi ve dini semboller
The Political and religion symbols in the Abbasid periods
- Tez No: 189346
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ABBAS LER DÖNEM NDE S YAS ve D NSEMBOLLERRamazan ÖRENAbbasiler yaklaşık beş asır boyunca slamDünyasında varlığını devam ettirmiştir. Bu zamandilimi içerisinde slam Dininin kendi değerleri ileyerleşik bulunduğu coğrafyadan aldığı değerleriharmanlamış ve ortaya bir medeniyet çıkarmıştır.Ortaya konan değerlerin sembolik ifadesi birçokalanda kendini göstermiştir. Resmi yada sivilalanda birçok unsur değişik anlam yüklemesineuğramıştır. Halifelik sembolleri, kıyafetler,merasimler, lakaplar bu anlamda belirgin alanlarolmuştur. Özellikle siyah renk Abbasilerin sembolrengi olmuştur. Mühür, asa, hutbe okutma, parabastırma gibi unsurlar hakimiyet alameti olarakkabul görmüştür. Müslümanlar kendilerini diğerdin mensuplarından ayıran kıyafetler giymiştir.Törenler dini ve resmi anlamda kutlanan günlerdeicra edilmiştir. Özellikle hac merasimleriayrıcalıklı hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
THE POL T CAL and REL G ON SYMBOLS inthe ABBAS D PER ODSRamazan ÖRENIn the Muslim world Abbasid had beencontinued to presence the five centuriy. In thisperiod Muslim religion of own values had beenblended with their geograhy values and thy hadbeen come into being new civilisation. The symbolexpressions had been put forword and thy hadbeen shown a lot of open space. In forma lorcivilion are shovld hare been caused to throw oneself qlot of chanpable means. Caliph of symbols,costumes, ceremonies, nicknames were deferminedplains particularly black colour was the symbols ofAbbasid. Signet-ring, scepter, Friday sermon, pressof money were the power of dominations. Muslimshad been worn different costumes from the otherreligions people. The celebrations were formal dayand religious days. They had been edebrated at thesame day. Particularly pilgrimage to Mecca ( Hajj )ceremonies were seprated oneself from the otherceremonies.