33 numaralı Konya Şer'iye sicili (değerlendirme ve transkripsiyon)
The 33 number court register of Konya (evaluation and transcription)
  1. Tez No: 189345
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 576
Özet
Bu araştırma 1683-1685 yıllarında Konya Şehri'nin kurumları ile sosyal veekonomik yapısını incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmamız başlıca beş ana bölümdenoluşmaktadır: Çalışmamızın giriş bölümünde 33 numaralı Konya şer`iye sicilinden sözedilmiştir. lk önce Konya tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın diğerbölümleri idari, sosyal ve ekonomik durum hakkında yapılmıştır. Çalışmamızın sonrakibölümünde metnimizi oluşturan sicilin tasnifi yapılmıştır.1683-1685 yıllarına ait 33 numaralı Konya Şer`iye Sicili 297 sayfa olub 15,5 cmeninde, 41,5 cm boyundadır. Hazırlamış olduğumuz tezimizin konusu; H. 1094-1096, M.1683-1685 tarihleri arasında Konya'nın sosyal ve ekonomik durumudur.Sonuçta, bu araştırma Osmanlı şehirlerinin genel karakteriyle ilgili çalışmalarayeni ilave olmuştur. 1683-1685 yılları arasında Konya hakkında bilgi eksikliğinigidermeye katkıda bulunduğumuzu ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
This research took aim at examining the economic and social structure of thecity Konya and its institutions in years 1683 and 1685. Our study is composed of fivemain chapters: In“Introduction”chapter of our study, 33 number court register ofKonya is mentioned. First, some information about history of Konya are given. Theother parts of our study are made about social and economic state. The register which isformed our text had been classified at the following of our study.Konya Canonical Court Register Book of Nr:33,which covers the years of 1683-1685, holds total 297 pages and has the dimensions of 15,5 cm (in thickness) and 41,5 cm(in length). The subject of our prepared research paper about relations from H. (Hegira)1094-1096, from C. (Christian Area) 1683-1685 socıal and economic state of Konya.So, this reseach is a new addition to the studies which exposed the generalcharacters of the ottoman cities. We hope to have contributed filling absence ofknowledge about Konya between 1683 and 1685.