Gazali'de tasavvuf felsefesi
Mystic philosophy of Gazali
  1. Tez No: 189355
  2. Yazar: SERVET ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSAMETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
TEZ ÖZETİGAZÂLÎ'DE TASAVVUF FELSEFESİServet ALTUNTAŞDanışman: Prof. Dr. Hüsamettin ERDEM86 sayfa, 2006Bu çalışmada, ünlü İslam düşünürü Gazâlû'de Tasavvuf Felsefesi konusuincelenmiştir. Tez, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Tasavvuf veFelsefe tarifi üzerinde durulmuştur.1. bölümde Gazâlû'de Bilgi Meselesi; genel olarak bilgi, bilginin teşekkülü, Gazâlûve bilgi problemi, bilginin kaynağı, bilgi-önerme çeşitleri, metafizik bilgi ve imkanı iletasavvufû bilgi konuları etrafında ele alınmıştır.2. bölümde ise, Gazâlû'nin Tasavvuf Felsefesinde Psikolojinin Yeri; Akıl, Nefs vemertebeleri, Kalp, kalpte bilginin doğmasını engelleyen hususlar, kalp hastalıkları vekalp gözü ile Ruh, ruhun mahiyeti, ruh-beden münasebeti, beşer ruhunun mertebelerive canlı varlıklarda bulunan nebatû, hayvanû ve insanû ruh konuları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
THESIS SUMMARYMYSTIC PHILOSOPHY OF GAZALİServet ALTUNTAŞSupervisor: Prof. Dr. Hüsamettin ERDEM86 pages, 2006In this study, as a distinguished philosopher, Gazali?s mystic philosophy isexamined. This thesis consists of an introduction and two sections. In the introductorypart, the definitions of Philosophy and Mysticism are stressed.In the first section, Gazali?s point of view to knowledge is clarified in terms ofknowledge in general, formation of knowledge, Gazali and knowledge issue, the sourceof knowledge, the sorts of knowledge-proposition, metaphysics knowledge and itspossibility, and mystic knowledge.In the second section, the position of psychology in Gazali?s Mystic Philosophy,mind, and essence and its stages, heart, the factors preventing knowledge to keep inheart, heart diseases, insight and soul, the importance of soul, the relationship of souland body, the stages of human soul , and vegetal, bestial and humanitarian soul issuesthat can be seen in living creatures are examined.