Kuran'da insanlar arası ilişkiler ve sosyal değerler
The Relations between people and social values in the Quran
- Tez No: 189356
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FETHİ AHMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
KURAN'DA NSANLAR ARASI L ŞK LER VE SOSYAL DEĞERLERHazırlayan: Ahmet ÖZDEM R?Kuran'da nsanlar Arası lişkiler ve Sosyal Değerler? konusunu çalıştım.Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuyu kavramsal boyuttaele aldım. kinci bölümde, sosyal ilişkiler konusuna Kuran'ın bakış açısı ve bu konudaKuran'ın ortaya koyduğu ilkeleri dile getirdim. Ayrıca bu bölümde, insanın kişisel vetoplumsal kimliğine vurgu yaptım. Üçüncü bölümde, sosyal değerlerin toplumsalyaşamda sahip olduğu fonksiyonları ve Kuran'ın sosyal değerlere bakışını ele aldım. Sonbölüm olan dördüncü bölümde ise, Kuran'da sosyal ilişkilere ve sosyal değerlere işareteden kavramları dile getirdim.Yapmış olduğum bu çalışmadan şu sonuçları elde ettim: nsanlar arası ilişkilerson derece önemlidir. Bu ilişkilerden ortaya çıkan sosyal değerler ise, insan hayatı içinvazgeçilmez unsurlardır. Kuran, insanlar için fayda sağlayan değerlerin her zaman içindesteklemiştir. Kuran, sık sık ?iyilik yapanlar ödüllendirilir, kötülük yapanlar isecezalandırılır demiştir.
Özet (Çeviri)
THE RELAT ONS BETWEEN PEOPLE AND SOC AL VALUES IN THE QURANPreparer: Ahmet ÖZDEM RI studied the subject, the relations between people and social values in the QuranThe subject is happening four part. In the first part, I took up the subjectconceptual. In the second part, I expressed point of view of the Quran to social relationssubject and the principles in the Quran at this subject. However, in this part I expressedthat personal and social identify of person. At the third part, I studied the funktions ofthe social values in the social life and the view of Quran to the social values. At thefourth part; which is the last part, I expressed the concepts which shows socialrelationships and social values in the Quran.I came by that consequences in this study which I did: The relationship betweenpeople is very important. The social values which arise from this relationships areinalienable components for person life. The Quran, always supports the useful values forpeople. The Quran, frequently says that ?The people who do someone a kindness win aprize and the people who do somebody harm punish.