Münavi (1031/1621)'nin hadisçiliği ve Raf'u' n-Nikab 'an Kitabi'ş-Şihab adlı eserinin tahkiki
Al-Munawi and his contribution to the hadiths and edition-critique on his book Raf'u'n-Nikab'an Kitabi'ş-Şihab
  1. Tez No: 189358
  2. Yazar: ABDULKADİR BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZETÇalışmamız, ?Münâvû (1031/1621)'nin Hadisçiliği ve Raf'u'n-Nikâb `an Kitâbi'ş-Şihâb Adlı Eserinin Tahkiki? adını taşımaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere,Münâvû'nin Hadis lmindeki yeri, metodu, Hadis lmine katkıları ve bir şerh çalışmasıolan Raf'u'n-Nikâb `an Kitâbi'ş-Şihâb adlı eseri konu alınmıştır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Münâvû dönemindekiilmi ve siyasi durum, hayatı, eserleri, ilmi kişiliği ve metodu incelenmiştir. kincibölümde, Kitâbu'ş-Şihâb ve müellifi, Kitâbu'ş-Şihâb'a dair diğer çalışmalar, Raf'u'n-Nikâb'ın yazma nüshalarının tanıtılması, Münâvû'nin bu eserde takip ettiği metot,kullandığı kaynaklar, eserin önemi ve bizim tahkikinde yaptığımız çalışmalaranlatılmaktadır. Raf'u'n-Nikâb'ın yer aldığı üçüncü ve son bölümle çalışmamıztamamlanmıştır.Abdulkadir BODUR
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis thesis is about Al- Munawi (1031/1621) and his contribution to the Hadithsand edition-critique on his book Raf?u?n-Nikâb `an Kitâbi?ş-Şihâb.This study consists of one introduction and three chapter.In the first chapter, i have talked about Al-Munawi?s life and his position in theHadiths, his studies and his metodology and his valuable book and the Hadiths Raf?u?n-Nikâb.In the second chapter, i examined Raf?u?n-Nikâb `an Kitâbi?ş-Şihâb and talkedabout the author of Kitabu?ş-Şihâb and manuscripts of Raf?u?n-Nikâb. And then istudied Al-Munâwi?s method on this book.In the last chapter i put my edition-crituque text on Raf?u?n-Nikâb `an Kitâbi?ş-Şihâb.Abdulkadir BODUR