Sultandağı (Afyon) ilçesinin coğrafi etüdü
The Geographical research of Sultandaği (Afyon) district
  1. Tez No: 189359
  2. Yazar: SEMİH SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZETAraştırma sahası Afyon ilinin Sultandağı ilçesidir. Sultandağı, Orta AnadoluBölgesi'nin Konya Bölümünün kuzeybatısında, Orta Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgelerininkesişim noktasında bulunmaktadır.Çalışma alanının temelini teşkil eden formasyonlar paleozoik yaşlıdır. Paleozoikformasyonların üzerine açısal uyumsuzlukla gelen mesozoik formasyonlar kalker, mermer vedolomitlerle temsil edilir. Sultandağları ile Emirdağları arasında kalan Eber-Akşehir Havzasıise kuaternere ait eski ve yeni alüvyonlarla kaplıdır.Araştırma sahasında alüvyonlarla kaplı ovalar, vadiler, falezler, taraçalar, glasiyal veperiglasiyal şekiller ile karstik şekiller bulunur. Sahanın şekillenmesinde ve jeomorfolojikgelişiminde tektonik ve orojenik hareketlerin önemli payları olmuş, tektonik ve orojenikhareketler sırasında yörede bir takım kıvrımlarla birlikte kırıklar da teşekkül etmiştir.Araştırma sahası deprem açısından riskli bir noktada yer alır. Faal fay hatlarının mevcutolmasından dolayı Sultandağı ve yakın çevresinde geçmişten günümüze çok sayıda depremmeydana gelmiş, söz konusu depremler yörede önemli ölçüde can ve mal kayıplarına yolaçmıştır.Araştırma sahasının iklimi geçiş iklimi özelliğinde olup yazlar sıcak ve kurak, kışlar isesoğuk ve kar yağışlıdır. Yükseltinin artmasına bağlı olarak sıcaklıklar düşmekte buna karşınyağış miktarı artmaktadır. Yağış ve sıcaklık değerlerinde farklılıkların olması bitki örtüsününçeşitli olmasına yol açmış, yükselti basamaklarına göre step, orman ve alpin ot formasyonuolmak üzere üç ayrı vejetasyon kuşağı meydana gelmiştir.Yüzölçümü 709 km2 olan Sultandağı ilçesinin 2000 yılındaki toplam nüfusu 22.184,nüfus yoğunluğu ise 30'dur. Nüfusun %31'i şehir, %69'u kır nüfusundan oluşmaktadır.Şehirleşme oranının düşük olduğu ilçede, dışarıya verilen göçlerden dolayı nüfus artışıgözlenmemektedir. Bugün Sultandağı ilçesinde 6 kasaba, 7 köy yerleşmesi ve pek yaygınolmamakla birlikte yayla, çiftlik ve mezra gibi dönemlik yerleşmelere de rastlanılmaktadır.Araştırma sahasında başlıca ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılıktır. lçede büyükçapta sanayi tesisi ve ticari kuruluşlar olmayıp daha çok tarımsal ürünleri işleyen ve tarımaraç ve gereçleri üreten atölye tipi işletmeler mevcuttur. lçede bulunan en büyük sanayikuruluşları meyve suyu ve sirke fabrikalarıdır.vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe research area is the Sultandağı district of Afyon province. Sultandağı is on thenorthwest of the Konya section in Central Anatolia, at the intersection of Central Anatolia,Mediterranean and Aegean Region.The formations which forms the foundation of the research area paleozoic aged.Mesozoic formations which comes with the angular disharmonies on the paleozoic formationsare symbolized as limestones marbles and dolomits. Eber-Akşehir River Basin which isbetween Sultan Mountains and Emir Mountains, are covered by new and old alluvionsbelonging to quaterner.There are plains surrounded by alluvion, valleys, terraces, glacial, periglacial andcarstic shapes on the research area. Tectonics and orogenic movements got an important sharein the taking shape of the area and the geomorphologic progress. During these tectonics andorogenic movements, there has been some breaks with twists in this side.The research area is on a risky point from the earthquake point of the view. From thepast to theese days, a lot of earthquake has happened in Sultandağı and its close environmentbecause of the active fault lines. These earthquakes caused a great amount of life and propertyloss.n the research area, the weather is hot and dry in summer, cold and snowy in winter.ts clamate has the transition climate feature. Up to the increasing of the height, the heatdecreases; on the opposite side the rain amount increases. The differences between the rainand the heat degree causes the covered plants to be many kinds. According to the height steps.There has been three different vegetation zones; stepe, forest and alpin grass.The total population of Sultandağı district which has 709 km² area is 22.184,population density is thirty, in 2000. 31 percent of the population is city, 69 percent ofpopulation is country. n the district where the urbanization rate is low, because of themigration to out, population increase hasn?t been watched for. Today, there are six towns,seven villages and not much widely; periodic settlements like pleteau, farm anda rable fieldsin the Sultandağı district.n the research area the main economic activities are agriculture and animalhusbandry. There aren?t big industry foundation and commercal foundation in the district; onthe other land, there are managements which produces. The biggest industry foundations arefruit-juice and vinegar factories in the district.viii