Tarsus cumhuriyet alanı kazısında bulunan doğu sigillataları a grubu seramikleri
Tarsus republic square eastern sigillata group a ceramic foundlings
  1. Tez No: 189368
  2. Yazar: VOLKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL LEVENT ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Tezimizde, Tarsus Cumhuriyet Alanıkazılarında 1994-2003 yılları arasında Roma yolundayapılan, yaklaşık 10 yıllık kazılar süresince 1600civarında parçadan oluşan ve şimdiye kadar Kilikyabölgesindeki bir arkeolojik kazıda , ilk kez bu kadarzengin bir buluntu kompozisyonu oluşturan DoğuSigillataları A grubunun tasnif,kataloglama,analoji veistatistik çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalarsonucunda form repertuarı saptanmıştır.DSA'larınM.Ö. 1. yüzyıl ile M.S. 2. yüzyıl arasında yoğunolarak kullanıldığı biçiminde, öteden beri yapılandeğerlendirme Tarsus Cumhuriyet Alanı buluntularıiçin de geçerlidir. DSA grubuna ait Tarsusörneklerinin biçim tanımları ve sınıflandırması içinyine K.M.Kenyon'ın Samaria buluntuları için yaptığınumaralandırma sistemi temel alındı. Busınıflandırma esas olarak açık ve sığ kaplardan, yanitabak, tepsi ve benzeri işlevler için yapılmış serviskaplarından başlar, derin ve çeşitli gövde biçimlerinesahip çanaklarla sürer ve özellikle tek kulplu kapalıkaplarla son bulur. K.M.Kenyon'un yaptığısınıflandımada bulunmayan formlar içindeJ.Hayes'in sınıflandırması temel alındı.
Özet (Çeviri)
In our thesis; we clasified, catalogue, analogyand statistics have done and after all these hardworking we established the reporty EastSigillatas Group A which were collected fromTarsus Republic Area that excavated between1994-2003 in about 10 years excavations periodsnearly 1600 pieces of ceramics have found andin Cilicia first time that we could find richremains composition . The evulation of ESAcollection have used intensively betweenbefore chr 1 century to 2. century and it wassame with Tarsus Republic Area archeols. Thenumeric system of K.M.Kenyon?s Samariaarcheols have tooken for methods of Tarsusexamples shape clasifications and descriptionsfor ESA groups. This clasification begun mainlyopen and shallow vessels like plate, tray andsame functional service pots, they gone deepand varied body shaped pots and especiallythey were finished with single roundedpoteries.For unfounded forms that inK.M.Kenyon?s clasification we have watched J.Hayes clasifcation.