Karşılıklı diplomasiye geçiş sürecinde Osmanlı daimi elçiliklerinin Avrupa'da yeniden tesisi 1832-1841
Re-establishment of the constant Ottoman embassies on mutual diplomacy transition period in Europe 1832-1841
- Tez No: 189367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET?KARŞILIKLI DİPLOMASİYE GEÇİŞ SÜRECİNDE OSMANLI DAİMÃELÇİLİKLERİNİN AVRUPA'DA YENİDEN TESİSİ 1832-1841?(Ahmet Dönmez)Daimû elçiliklerin yeniden tesis süreci, şimdiye kadar bir problem olarak elealınmamıştır. Birçok kaynak, 1834'te atanan elçilerle birlikte, daimû elçiliklerin yenidentesisi sürecinin başladığını savunmuştur. Gerçekte 1832 yılında başlayan bu sürecinin1841'e kadar olan kısmı Osmanlı arşiv belgeleri ve yerli-yabancı ikinci el kaynaklaradayanılarak ortaya konulmuştur.Daimû elçiliklerin tesisinde birinci dönem olarak adlandırdığımız 1793-1821arasındaki gelişmeler yeniden ele alınmıştır. Bu yıllar arasında Avrupa'ya yeniden elçigönderme girişimleri olmuş ve bazı sebepler nedeniyle bundan vazgeçilmiştirDaha sonra 1832'de başlayan yeniden tesis süreci, 1834 yılında Avrupa'ya özelelçiler gönderilmesiyle birlikte işlerlik kazanmış, 1837'de ise özel elçilikler daimûelçiliklere dönüştürülmüş ve bu elçilikler günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.Ayrıca Osmanlı elçilerinin Avrupa kamuoyunu etkileme çabaları, başta Cezayirve Mısır meselelerinde olmak üzere siyasû faaliyetleri; genel olarak Osmanlı elçiliksistemi (maaş-yazışma-maiyyet); elçilerin Avrupa'ya gönderilen öğrencilerle veekonomik meselelerle ilgili çalışmaları ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT?RE-ESTABLISHMENT OF THE CONSTANT OTTOMAN EMBASSIESON MUTUAL DIPLOMACY TRANSITION PERIOD IN EUROPE 1832-1841?(Ahmet Dönmez)The re-establishment period of constant embassies has not been taken on as aproblem up till now. Many resources defend that the re-establishment period of theconstant embassies has started with the Ambassadors promoted in 1834. The section ofthe period; which in fact started in 1832, lasted till 1841 was brought up based on theOttoman archive documents and domestic and foreign second hand resources.The improvements in 1793-1821, designated as the first quarter, on theestablishment of constant embassies are re-handled. Between these years, there weresome attempts on sending ambassadors to Europe but it was abjured for some reasons.Later on, the re-establishment period started in 1832 had gained functionality in1834 with the special ambassadors sent to Europe and these special embassies weretransformed into constant embassies in 1837 and their presence have lasted till presenttime.Besides, the effort of the Ottoman Ambassadors on affecting the Europe PublicOpinion; their political activities on topics of Algeria and Egypt ahead; Ottomanembassy system (salary-correspondence-attendance); their studies on students sent toEurope and economical subjects are stated in detail.