Konya ili müzelerinde ve özel koleksiyonlarda bulunan erkek giyim örnekleri
The Male clothing specimenis in museums and special collections of Konya city
  1. Tez No: 189397
  2. Yazar: HATİCE BİLKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET BEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
ÖZETGiyim; örtünmek ve tabiatın etkilerinden korunmak amacı ve süslenmek duygusuyla,medeniyetin ilerlemesi sonucunda toplumlara göre değişik şekiller olabilen giysilerdir (Güdül,Karakulah, 1986: 11).İnsanoğlu örtünmek amacı ile giyinmenin yanında süslenme olgusunu kazanmış,giysilerde parçaları birbirine tutturmanın yanı sıra, giysiyi değişik kesimlerle uygulama, giysiüzerinde ilave malzemeler kullanma gibi değişiklikler yaparak süslenme duygusunu ön planaçıkarmıştır. Bu duyguyla insanoğlu; kendini, kullandığı alan ve eşyalarını süsleme ihtiyacıduymuş, bu amaçla çaba harcamıştır. Böylece insanların süslenme duygusu geçmişten bugünesürekli değişikliklerle gelişme göstermiştir.Geleneksel öğeler içeren bir giyim kuşam ve süslenme bize ait olduğu toplulukla ilgilipek çok bilgi sunabilir. Bu durum sadece giysilerdeki süslemelerle kalmamış aksesuar ve başsüslemelerine de yansımıştır. Giyim ve süslemeler toplumların yerleşik ya da konargöçerolup olmadıkları, hangi tarihi olayları yaşadıkları ve etnolojik kökenleri konusunda bizlerebilgi vermektedir (Anonim, 2004).Giyim ve süslenme toplumların ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel yapılarındanetkilenmektedir. Bu da giyimi ait olduğu topluma özgü kılmakta ve her toplumun kendine hasgiyim tarzını oluşturmaktadır. Türk giyim tarihinde kıyafetlere bakıldığında; toplumungelenek ve göreneklerini, iklim özelliklerini, ekonomik yapısını yansıttığı gözlenmektedir.Tarihin birikimli sürecini üzerlerinde taşıyarak barındıran Türk giysilerini saklayarakkorumak yeterli değildir. Bu giysilerin kalıp, süsleme ve kumaş özelliklerinin incelenmesigerekmektedir. Bu amaçla Konya iline ait erkek giyimlerinin araştırılarak, bilim disiplini ilebelgelenmesi önem taşımaktadır.Araştırma kapsamında Konya iline ait erkek giysilerinden cepkenler, şalvarlar veentariler ele alınmıştır. Giysiler, oluşturulan gözlem fişleri doğrultusunda incelenmiştir. Bugözlem fişlerinde giyside kullanılan malzeme ve renkler, giysinin model ve kesimi, dikimi,astar ve astarlanması ile ilgili bilgiler, süsleme özelikleri ve boyutları belirlenmiştir. Bubilgiler doğrultusunda tablolar oluşturularak değerlendirme ve sonuca ulaşılmıştır.I
Özet (Çeviri)
ABSTRACTClothing covers the cloths which take different shapes according to the societiesas a result of the development of civilization with the sense of covering and avoiding theeffects of nature and adorning (Karakülah, 1986:11).Human being has gained the sense of adorning in addition to dressing to coverhimself, he has taken the sense of adorning foreground making some changings likeusing some additional materials on the cloths, applying the cloth in different cuttingtypes in addition to pinning the parts to each other on the cloths. Human being with thissense, has needed to adorn the places and things that he uses and he has struggled forthis aim. So the sense of adorning of human being has developed permanently so far.The attire and ornament which contain traditional elements give us a lot ofinformation about the society that they belong to. This situation has been reflected notonly to the ornamenton the cloths also to the accessories and head ornament. Clothingand ornament give us information about whether they were settled societies or nomadicones, the historical events that they lived and their ethnological origin (Anonymous,2004).Clothing and adorning are influenced from the economic, technological, socialand cultural structure of the societies. And that makes clothing peculiar to the societythat it belongs to and forms the clothing style of each society. Looking the cloths inTurkish history, it is observed that the cloths reflect the tradition and custom of thesociety and its climate features and economic structure. It is not enough to protectTurkish cloths which shelter the historical process with accumulation on themselves byhiding. It is necessary to study the model, ornament and cloth features of these cloths.Fort his aim, analysing them, it is important to the document male cloths in Konya withscientific discipline.In this research, kittels, baggy trousers and dresses from male cloths whichbelong to Konya have been dealt with. The cloths have been examined with the help ofobservation cards. In these observation cards it has been fixed that the materials andcolour used on the cloths, the model and cutting of the cloths and its sewing theinformation about its lining, and its ornamentation features and dimensions. The tablesbeing formed with this information, the evaluation and conclusion has been reached.