Hasan Hüsnü Erdem'in İlahi Hadisler adlı eserindeki hadislerin tahriç ve değerlendirilmesi
Estimation and sourcing hadith of in the book of Hasan Husnu Erdem Godly Hadiths
  1. Tez No: 189398
  2. Yazar: TUBA ODABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
XX. asrın Türkiye'sinde yetişen, Diyanet şleri Başkanlığı vazifesiyle de üst düzeykadrolarda hizmet vermiş önemli simalardan biri de hiç şüphesiz Hasan HüsnüErdem'dir.Klasik Osmanlı medreselerinde geçen tahsil hayatının yanı sıra; modern tarzdada eğitim görmüş ve ilmin verilerinden istifade etme metodundaki her iki anlayışımezcedebilme becerisi, onu ilmû bir şahsiyet olarak öne çıkarmıştır.Çalışma hayatı boyunca, pratik yönünü gözettiği, tercüme ve derleme şeklinde,ayrıca müstakillen kaleme aldığı pek çok eser telif etmiştir.Bunlardan, doksan iki adet kudsû hadisi ihtiva eden lâhû hadisler adlı eserinirivayet tekniği açısından tanımaya yönelik bu çalışma kapsamına, eserde müelliftarafından belirtilen ve ayrıca araştırma neticesinde tespit ettiğimiz Sahûhayn hadisleridışındaki altmış dokuz rivayet dahildir. Bu altmış dokuz rivayetle ilgili, yazarın işaretettiği kaynakların büyük bir kısmına ulaşılmıştır.Söz konusu rivayetler için kaynak olarak, hadis külliyatının ikinci tabakasına,genellikle de, içlerinde zayıf hatta uydurma rivayetler de bulunan, üçüncü ve dördüncütabakasına dahil eserlerin kullanıldığı görülmektedir.Buna göre çalışmanın mahiyeti şöyle özetlenebilir:Birinci bölüm, Hasan Hüsnü Erdem'in hayatı, eserleri, ve kudsû hadis kavramınıkonu edinmektedir.kinci bölümde ise Erde' in söz konusu eseri tanıtılıp hadislerin tahrici yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise, tahriç edilen rivayetlerin, kaynakları, nitelikleri ve sahaberavileri açısından bir değerlendirilmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
EST MATION AND SOURCING OF IN THE BOOK OF HASAN HUSNU ERDEMGODLY HADITHSABSTRACTHe has been able to get education and benefit the data of science in both understanding asnight school at Classical Ottoman Moslem seminary and education in modern style. This putforward him as a scientific personality.During his working life, he has compiled many books in translation and compilation that heconsidered their practice side also he wrote himself many books.?Qudsi Hadiths/traditions? which composes 92 Qudsi Hadiths/traditions and this is a workwhich is intended to be known in narrative technique also there are sixty nine narrative whichwere determine by author and also we have determined at the end of research except?sahihayn/actually Hadiths?. Regarding these sixty nine narratives, it has been reached tomany of sources which are pointed by author.As the source for mentioned narratives, the works in second, third and fourth stage of HadithsCorpus there are usually weak even untruth narratives, have been used.According to those explanations, the content of this study can be summarized as follows:The Life and Works of Hasan Hüsnü Erdem and Qudsi Hadiths/tradition concept have beensubject at the first section.The mentioned works of Erdem have been introduced and the abovementioned work has beenintroduced and the Hadiths which were pointed at have been evaluated at the second sectionAt the conclusion section, an evaluation have been submitted about the sources, thequalifications and narrator friends of our Prophet of analyzed narratives