Balıkesir ve merkez köylerinde imam-hatiplerin mesleki yeterliliği ve yaygın din eğitimindeki rolü
The Professional qualifidness of imam and role of common religion the preachers in Balıkesir and central villages
  1. Tez No: 189404
  2. Yazar: AHMET ALİ ÇANAKCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZETÇANAKCI, Ahmet Ali,Balıkesir ve Merkez Köylerinde mam-Hatiplerin Mesleki Yeterliliği veYaygın Din Eğitimindeki Rolü,Yüksek Lisans Tezi,SelçukÜniversitesi Sosyal Bilgiler Enstitüsü,Danışman; Prof. Dr. Abdullah Özbek, Konya 2006Bu araştırmanın amacı, din görevlerinin mesleki yeterliğini ve yaygın din eğitimindekirolünü, kendilerine uygulanan anket verilerine dayanarak değerlendirmek, başarılı veyabaşarısızlıklarını tespit edip, başarısızlıklarının giderilmesine katkıda bulunmak amacıylaönerilerde bulunmaktır. Çalışma, giriş, iki bölüm ile sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.Giriş Bölümünde: Araştırmanın konusu, amacı, önemi, evren ve örneklem,sınırlılıklar, metod-teknikler, temel kavramlar, ve konuyla ilgili yapılan çalışmalar elealınmıştır.Birinci Bölümde: Din görevliliği, din görevlileri hakkında genel bilgi, imam-hatip,vaiz, müezzin, imam-hatiplerde bulunması gereken vasıflar, imam-hatiplerin yaygın dineğitimindeki yeri, Balıkesir'de din hizmetleri, Balıkesir'de tarihi, kültürel ve dini hayathakkında bilgi verilmiştir.kinci Bölümde: Bu bölümde araştırma konusunun değerlendirildiği 204 denekten eldeedilen bulgular ve yorumlar yer almaktadır. Elde edilen bulgularla ilgili olarak, örneklemingenel özellikleri, din görevlilerinin mesleki yeterlilikleri, bilgi düzeyi, mesleki yeterliliksorunu, yaygın din eğitimi ve sosyal alanda din görevlisi, yaygın din eğitimi, cemaatle vedernekle ilişkiler, sosyal ve dini etkinlikler ile görevlilerin mesleki problemlerine ilişkinverilere ulaşılmıştır.Son olarak, bulgu ve yorumlardan elde edilen sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.159
Özet (Çeviri)
SUMMARYCANAKCI, Ahmet AliThe Professional Qualifidness of Imam and Role of Common Religion the Preachersin Balıkesir and Central VillagesThesis of Master's DegreeSelcuk University Social Sciences Institute studentAdviser Prof Dr.Abdullah ÖzbekKonya 2006The aim of this research is to evalute the professional sufficiency of chaplains andtheir role in common religion education according to the Data of survey which has beencarried out and also to give them advise on Their failures and success.Our study is composedof introduction ,two parts, conclusion and propasal.In introduction part ,the topic, purpose ,importance ,universe ,sampling restrains,methods-tecnics, basic concepts and the studies about the Subject have been discussed .In the first part, the general information of chaplains, the qualifications of preachers,the role of preachers in common education, religion services in Balıkesir and historical,cultural ,religious life have been mentioned .Second part consists of the results and explanations taken from 204 participants .According to the results ,the data about the general principles of samplings the professionalsufficiency and knowledge of chaplains, professional knowlodge level and sufficiency ofchaplains, common religion teaching and the chaplains in social area ,the relations withreligious community and association ,social and religious activities have been achieved.Finally the results and propasals related to interpretations and finding have beentaken place in this research.160