Liderlikte ruhsal zeka üzerine uygulamalı bir çalışma
A Practical study about spiritual intelligence in leadership
- Tez No: 189403
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHİR AKGEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
L DERL KTE RUHSAL ZEKA ÜZER NE UYGULAMALI B R ÇALIŞMATUBA BEK ŞÖZETBu çalışmada liderlikte ruhsal zeka kavramı incelenmektedir. Çalışmanın ilkbölümünde öncelikle liderlik kavramı ve kapsamı ortaya konulmakta, daha sonraliderlik yaklaşımları ele alınmaktadır. kinci bölümde ruhsal zekanın ortaya çıkışsüreci incelenmekte, ruhsal zeka kavramı anlatılmakta, ruhsal zekanın özellikleri elealınmakta ve ruhsal zekada kişilik faktörü tartışılmaktadır. Üçüncü bölümdeöncelikle liderlikte ruhsal zekanın yeri ve öneminden bahsedilmekte sonra liderlikteruhsal zekanın geliştirilmesi konusuna değinilmektedir. Dördüncü bölümde, Kayseriticaret odasına kayıtlı, 2003 yılında stanbul Sanayi Odasının yaptığı araştırmayagöre Türkiye'nin ilk 500 firması içerisinde yer alan on bir örgütün yöneticilerinin deiçinde bulunduğu 100 örgüt yöneticisini kapsayan bir uygulama yer almaktadır. Bubölümün birinci kısmında araştırmanın amacı, ikinci kısmında araştırmanınkapsamı, üçüncü kısmında araştırmanın hipotezleri, dördüncü kısmındaaraştırmanın yöntemi, beşinci kısmında araştırmanın sınırlılıkları ve altıncı kısmındaaraştırmanın sonuçlarının değerlendirilmesi yer almaktadır. Sonuçlar, ruhsal zeka ileilgili yargıların bazıları ile karizmatik liderlik, transformasyonel liderlik, öğrenenliderlik, vizyoner liderlik ve takım liderliği gibi çağdaş liderlik yaklaşımları ile ilgiliyargıların bazıları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A PRACTICAL STUDY ABOUT SPIRITUAL INTELLIGENCE IN LEADERSHIPTUBA BEK ŞABSTRACTIn this study, the spiritual intelligence (SQ) in leadership is researched. In thefirst section of the study the concept and the scope of leadership is explained, laterleadership approaches are considered. In the second section of the study theappearance of the spiritual intelligences investigated, the concept of spiritualintelligence is defined, the properties of spiritual intelligence are considered and thefactor of personality in spiritual intelligence is discussed. In the third section theposition and the importance of spiritual intelligence in leadership is mentioned, laterthe development of spiritual intelligence in leadership is discussed. In the forthsection there is a research that contains a hundred managers includes 11organizations that are registered to Kayseri Association of Manufacturers. Theseorganizations are among Turkey?s first 500 organizations in 2003 according to theresearch that is done by Istanbul Association of Manufacturers. In the first part ofthe section the aim of the research, in the second part of the section the scope of theresearch, in the third part of the section the hypothesis of the research, in the forthpart the section the method of the research, in the fifth part the section the limitationsof the research and in the sixth part of the section the evaluation of the results of theresearch are existing. Results show that there are meaningful relations between somejudgments about spiritual intelligence and modern leadership approaches such ascharismatic leadership, transformational leadership, learning leadership, visionalleadership and team leadership.