Öğretmenlerin ilköğretim altı, yedi ve sekizinci sınıf Türkçe dersi öğretimi uygulamalarıyla ilgili görüşleri (Konya ilinde bir inceleme)
The Ideas of the teachers of the sixth, seventh and eighth level primary school Turkish education practice (an examination in Konya)
  1. Tez No: 189405
  2. Yazar: CAFER SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KIRBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Türkçe öğretimi etkinlikleriyle ilgili saha araştırması yapılmıştır.Türkçe öğretimi etkinlikleri hususlarında görüşlerini almak üzere Türkçe öğretmenlerineanket uygulanmıştır. Araştırmanın verileri anket yoluyla elde edilmiştir. Bu anket sonundaelde edilen bulgular yüzde, frekans, standart sapma ve ortalama şeklinde ifade edilmiştir.?Giriş?, ?İlgili Araştırmalar?, ?Yöntem?, ?Bulgular ve Yorum?, ?Sonuç veÖneriler? başlıklı beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Türkçe öğretimiyleilgili alan bilgilerine yani Türkçe öğretiminin amaçları, ilkeleri, etkinlikleri üzerindedurulmuştur. Türkçe öğretiminde kullanılan araç-gereçler, metot ve teknikler üzerindedurulmuştur. Ayrıca Türkçe öğretiminde başarının ölçülmesi, değerlendirilmesi ve bunlarailaveten araştırmanın amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve tanımları üzerindedurulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde konuyla ilgili yapılmış araştırmalara yerverilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde eldeedilen bulgulara ve yorumlara beşinci bölümde ise elde edilen bulgu ve yorumlar ışığındasorunların çözümüyle ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some questions are asked to the Turkish teachers to learn their ideas onTurkish teaching methods as a questionnaire. The results of the study are obtained by meansof questionnaire. The results are stated as frequency, percent, standard deviation, and averagethe end of this questionnaire.In the first phase of this research which consists five parts called ?İntroduction?,?Related Researches?, ?Method?, ?Results and Comment? and ?Canclusion and Advice?,we?ve focused on the aims, rules, activities of teaching Turkish and devices, visual aids,methods and techniques used in Turkish Teaching.. And also, ıt has been focused on theevaluation of success, and also the general aim, importance, assumptions, limitations anddescriptions of the research. In the second phase of the research, the studies that was practisedbefore have been mentioned. The method of the research is mentioned in the third phase. Inthe fourth phase we?ve focused on the obtained results and comments, in the last, I mean thefifth phase we?ve focused on the results and suggestions about the solving of the problems inthe light of obtained results and the comments.