Türk resim sanatının gelişimi içerisinde ressam Söbütay Özer'in yeri ve eserlerinin üslup açısından değerlendirilmesi
The Place of artist Söbütay Özer and evulation of stayl of work of art in the development of Turkish art
- Tez No: 189410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez Yazarı : Sibel ADARTÜRK RES M SANATI'NIN GEL Ş M ÇER S NDE RESSAM SÖBÜTAYÖZER' N YER VE ESERLER N N ÜSLUP AÇISINDAN DEĞERLEND R LMESÖZETTürk resim sanatı, tarihsel süreç içerisinde, sürekli değişim, gelişim ve etkileşimiçerisinde olmuştur. Batı'nın zaman içerisinde Osmanlı'ya karşı kazanmış olduğu iktisadi,özellikle de askeri alandaki üstünlük, Osmanlı Devleti'nin Avrupa'ya karşı açılmasıgereğini doğurmuştur.19.yy'da Lale Devri ile yoğunlaşan resim alanındaki gelişmeler 19.yy'ın yarısındanitibaren hız kazanmış, günümüze kadar da devam etmiştir. Özellikle 1900'lü yıllarınbaşlarından 1960'lı yıllara kadar olan dönem Türk Resmi'nde gruplaşmaların ağırlıktaolduğu ve sürekli arayış içerisinde geçen bir dönemdir. Bu dönemler içerisinde Avrupa'yagönderilen ressamlar Avrupa'daki çeşitli akımlardan etkilenmişler, yurda döndüklerindede bunu sanatlarına yansıtmışlardır.1960'lı yıllardan günümüze Türk Resmi'nde eğilimler oldukça fazla ve bir o kadarda çeşitlenmiştir. Özel galerilerin devreye girmesi, sanat eğitim kurumlarının genişlemesi,özel kuruluşların destekleyici katkıları, sanatçı sayısındaki artışı olumlu yönde etkilerkenüretiminde çoğalmasına yol açmıştır. Eğilimler de sanatçı sayısına paralel olarakçeşitlenmiştir. Klasik ve zlenimci anlayış'tan doğa gerçekçiliğine dayalı soyutlayıcıeğilimlere salt soyut çıkışlara anlatımcılığa, kavramsalcılığa varıncaya kadar değişikyönelişler günümüz Türk Resmi'nin dinamik yapısında etken olmaktadır.Gazi Üniversitesi yetiştirdiği çok sayıda sanatçı ile Türk Resim Sanatı tarihindeoldukça önemli bir yere sahip olup, sanat eğitimi alanında oldukça başarılı bir kurumdur.Bu kurumun yetiştirmiş olduğu ressam ve eğitimci Söbütay Özer, Gazi Ekolü'nün resimsanatına kazandırdığı büyük bir ustadır. Geçmişi geleceğe duyarlı bir biçimde taşıyanSöbütay Özer, Türk Resim Sanatı'nın önemli yapı taşlarından birisidir. Söbütay ÖzerTürk Resim Sanatına ayrı bir soluk ve yorum katmış, bu alanda verdiği uzun uğraşlarlaresim sanatımızı çağdaş teknikle ve özgün içerikle bir senteze ulaştıran ressamlarımızdanbirisi olmuştur.Thesis Writer : Sibel ADARTHE PLACE OF ART ST SÖBÜTAY ÖZER AND EVALUAT ON OF STAYL OFWORK OF ART N THE DEVELOPMENT OF TURK SH ARTABSTRACTTurkısh drawing art has been in a constant development, change and interractionthroughout history. West's economic superiority particularly military power againstOtoman Empire cowse them to make connections with Europe.The developments in draving arts which raised in Tulip age in 19th century gainedvelocity from beggining of half 19th. Century and has continued untill today. Especially,the span which is from beginning of 1900s to 1960s was groupings and serching era amongsartists. At that time, the artists who sent to Europe were affected some currents in Europeand reflected that into their arts.From 1960 to today tendencies in Turkish art have been much more and varied.Opening private galleries, enlarging art education institutians and private foundations'supportive helps have infwenced artists' numbers positively and caused increasingproductions. Tendencies also have varied depending on artists' numbers. From classicaland impressionist view to abstract tendency and conceptional view, many views have beenin Turkish dynamic drawing art.Gazi Universty, which has brought many important artist in Turkish drawing art, isso succesfull institution giving art education. Söbütay Özer, who studied in this valwableinstitution, is a great artist. Transfering past to our days sensetively, he has a significantplace in turkish drawing art. Söbütay Özer has added a different view and interpret intoturkish drawing art and he has been an artist who ties contemporary technique andoriginal base on this field.
Özet (Çeviri)
Thesis Writer : Sibel ADARTHE PLACE OF ART ST SÖBÜTAY ÖZER AND EVALUAT ON OF STAYL OFWORK OF ART N THE DEVELOPMENT OF TURK SH ARTABSTRACTTurkısh drawing art has been in a constant development, change and interractionthroughout history. West?s economic superiority particularly military power againstOtoman Empire cowse them to make connections with Europe.The developments in draving arts which raised in Tulip age in 19th century gainedvelocity from beggining of half 19th. Century and has continued untill today. Especially,the span which is from beginning of 1900s to 1960s was groupings and serching era amongsartists. At that time, the artists who sent to Europe were affected some currents in Europeand reflected that into their arts.From 1960 to today tendencies in Turkish art have been much more and varied.Opening private galleries, enlarging art education institutians and private foundations?supportive helps have infwenced artists? numbers positively and caused increasingproductions. Tendencies also have varied depending on artists? numbers. From classicaland impressionist view to abstract tendency and conceptional view, many views have beenin Turkish dynamic drawing art.Gazi Universty, which has brought many important artist in Turkish drawing art, isso succesfull institution giving art education. Söbütay Özer, who studied in this valwableinstitution, is a great artist. Transfering past to our days sensetively, he has a significantplace in turkish drawing art. Söbütay Özer has added a different view and interpret intoturkish drawing art and he has been an artist who ties contemporary technique andoriginal base on this field.