Cumhuriyet döneminde üniversite eğitiminin yeniden düzenlenmesi-1933 üniversite reformu ve getirdikleri
Reorganizing university education in republican period-1933 university reform and its result
- Tez No: 189409
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DURMUŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Tarih, Education and Training, Health Education, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Eğitim Tarihimize baktığımızda,medreselerde pozitif bilimlerin, 17.y.y.da etkisinikaybetmeye başladığını görürüz. TanzimatFermanının ilanıyla (1839), batı tarzı eğitimkurumlarının açılışına önem verilmiştir.Yüksekokullar, 18. y.y başlarında açılmayabaşlamış, 19.y.y da ise sayıları artmıştır. 1846yılına gelindiğine, yüksek öğretime yönelik birkurumun açılması öngörülmüştür. Darülfünun adıverilen bu kurumda, eğitim 1863'te başlamıştır.Darülfünunda eğitim, 1933 yılına kadar çeşitliaşamalardan geçerek sürmüştür. Bu kurumunbekleneni verememesi üzerine, reform için raporhazırlamak üzere, uzman Albert Malcheİsviçre'den getirtilmiştir. Hazırlanan raporunşekillenmesi sonucunda, 31 Temmuz 1933'teDarülfünun kapatılarak, 1 Ağustos 1933'teİstanbul Üniversitesi açılmıştır. İstanbulÜniversitesi ile modern bir yükseköğretim yapısıoluşturulmaya çalışılmıştır. Kavramlardafarklılaşma olmuş, üniversitenin fakülte ve dersleri13 Ekim 1934'te yayınlanan talimatnamede yeralmıştır. Ancak, üniversite idari yapısındahükümet etkisi devam etmiştir. Özerk vedemokratik bir yapı oluşturmak ve öğretimüyelerinin atama ve görevde yükselme koşullarınınbelli bir sisteme kavuşması amacıyla, 13.06.1946tarihinde 4496 sayılı Üniversiteler Kanunuyürürlüğe girmiştir. 4496 sayılı kanunla AnkaraÜniversitesi kurulmuştur. Cumhuriyet dönemindeüniversite kanunlarının dışında, enstitü, üniversiteve fakültelerin kuruluşlarıyla ilgili kanunlar daçıkmıştır. Bunlardan biri, 30.10.1933 tarihinde,Yüksek Ziraat Enstitüsü'nü kuran, 2291 sayılıkanundur. Bu enstitünün idari yapısı ve işleyişi,İstanbul Üniversitesine göre, daha özerk bir yapıiçermekteydi. Bu dönemde yürürlüğe giren birdiğer kanunla da (4619 sayılı kanun), İstanbulTeknik Üniversitesi 1944 yılında açılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at our history of education, we seethat positive sciences have started to lose theireffect on medrese. With the declaration ofTanzimat Firman (1839), opening western styleinstitutions became more important. High schoolswere first built in 18th century and then theirnumber increased in 19th century. In 1846, it wasanticipated that an institution should be opened asa university. Education started in 1863 in thisinstitution, which was called Darülfünun andcontinued until 1933 by getting through variousstages. Because this institution couldn?t satisfy thedemands, an expert Albert Malche was broughtfrom Switzerland in order to prepare reports forreforms. After the formation of this report,Istanbul University opened on 1st August in 1933by closing Darülfünun on 31st July in 1933. WithIstanbul University it was attempted to form amodern higher education structure. There hadbeen some differences in concepts and the facultiesand courses of the university were available in theregulation published on 13th October in 1934.However, the effect of government on themanagement structure of the university continued.With the purpose of forming an autonomous anddemocratic structure and establishing a system forthe promotions and ranking of lecturers, the Lawof Universities, numbered as 4496, was put intopractice on 13th June in 1946. Ankara Universitywas founded with the law numbered as 4496. Apartfrom university laws, certain laws related to thefounding of institutions, universities and facultieswere approved in the Republican Period. One ofthem was the law numbered as 2291, allowing toestablish Supreme Agriculture Institution on 30thOctober in 1933. The management structure andworking of this institution was more autonomousthan Istanbul University. With another law, whichwas approved in that period, Istanbul TechnicalUniversity opened.