1988-2005 yılları arasında gerçekleştirilen Milli Eğitim Şuraları ve alınan kararların uygulamaları
National Educational Councils realized in 1988-2005 and implementations of the decisions made in these councils
- Tez No: 189411
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma 1988-2005 yılları arasında yapılan Millû Eğitim ŞÃ»raları ve uygu-lamalarını ele almaktadır. Çalışmada temel amaç ŞÃ»raların gündemini oluşturan konu-ları, ŞÃ»rada alınan kararları, ŞÃ»rada alınan kararlarda ilköğretim kararlarının yerini veuygulamalarını ortaya koymaktır.Türk Millû Eğitimi Cumhuriyet'in kurulmasından itibaren eğitim faaliyetlerin-de büyük yol kat etmiştir. Osmanlı Devleti'nden kalan çok çeşitli eğitim kurumların-dan sıyrılmasını bilmiş bütün eğitim kurumlarını kendi denetimi altına almıştır. Şüp-hesiz yeni kurulan bir devletin eğitim eksiklikleri de fazlaca olmuştur. şte bu amaçlaMillû mücadele döneminde faaliyetlerine başlayan Heyet-i lmiye, bu çalışmalarınıCumhuriyet'in ilk yıllarında da devam ettirmiş ve daha sonra Millû Eğitim ŞÃ»ralarınıntemelini oluşturmuştur. 1988 yılına kadar şÃ»ralarda pek çok konu görüşülmüş özellik-le ilk şÃ»ralardaki kararlar hemen uygulamaya konulmuştur. Fakat devlet yapısı geniş-ledikçe, nüfus sayısı artıkça eğitim alanında da eksiklikler de artmıştır.1988-2006 yılları arasında yapılan Millû Eğitim ŞÃ»ralarında ise pek çok konugündemi oluşturmuştur. Fakat ŞÃ»ralardan çıkan kararlar tam olarak uygulanamamıştır.Bunun sebebi olarak da Millû Eğitim ŞÃ»rasının bir danışma kurulu görevi üstlenmesive Dönemin Hükümetlerinin eğitime bakış açılarıdır.ANAHTAR KEL MELERMilli Eğitim ŞÃ»rasıŞÃ»raEğitimUygulamalari
Özet (Çeviri)
In this study, it has been discussed National Educational Councils and theirapplications held in 1988 to 2005. The major purpose of this study is to introduce thematters forming the agenda of the councils, the decisions made in Council and thesignificance of the decisions concerned with the primary education in the decisionsmade in Council.Turkish National Education System has traversed a long distance abouteducational activities from the establishment of Turkish Republic. This system hasmanaged to leave the various educational institutes remained from Ottoman Stateand controlled on its own all-educational institutes. Of course, there have been manydeficiencies about education for a re-established state. For this purpose, the committeeof scientists (Heyet-i lmiye) beginning to act during the period of the Turkish Warof Independence has maintained these activities in the earlier years of the Republic;and these activities have formed a basis for National Educational Councils. Until1988, a lot of matters have been discussed; especially, the decisions made the previouscouncils have been immediately implemented. But, as the structure of the state hasspread out and increased the population, the deficiencies in the educational area havealso increased.In National Educational Councils held in 1988 to 2006, although a number ofmatters have been put on the agenda, the decisions made in the councils have not fullyimplemented. Its reason is the fact that National Educational Council functions as aconsultative committee and is the perspective of the current governments about theeducation.KEY WORDSNational Educational CoincilsCoincilEducationApplicationsii