Mardin ili Kızıltepe ilçesindeki merkez ilköğretim okullarında okuyan 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları üzerine bir araştırma
A Research about the nourishing habits of students at 6th, 7th and 8th classes of central primary schools at Kızıltepe district of Mardin province
  1. Tez No: 189414
  2. Yazar: MEHMET AVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
?Mardin li Kızıltepe lçesindeki Merkez lköğretim Okullarında Okuyan 6. 7. Ve 8.Sınıf Öğrencilerinin Beslenme Alışkanlıkları Üzerine Bir Araştırma?Mehmet AVANÖZETAraştırma Mardin ili, Kızıltepe ilçesindeki ilköğretim okullarında okuyan6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıylayürütülmüştür. Anket çalışması Kızıltepe'deki ilköğretim okullarının II. kademesiylesınırlandırılmıştır. Araştırmaya, 220'si kız, 282'si erkek olmak üzere 502 öğrencialınmıştır. Öğrencilerin yaşları 11-16 arasında değişirken, %67,7'sinin Beden Kitlendeksleri (BKI) normaldir. Öğrencilerin %99,4'ü öğün atlarken, %61,3'ü de öğleyemeğini atlamaktadır. Öğün aralarında besin tüketenlerin oranı %82,1, açıkta satılanyiyecekleri satın alınma oranı ise %45,4'dür. Öğrencilerin %92,6'sının evinde yemekyer sofrasında, %47,2'sinin de tek tabaktan yenmektedir. Kahvaltıda her gün %84,1'içay, %44,6'sı da yoğurt tüketirken, %91,8'i cornflakes, %54,6'sı da salam ve sosistüketmemektedir. Kızların ve erkeklerin sırasıyla %74,5-%78,7'si süt grubu,%65-%61,7'si et grubu, %56,8-%61,7'si yağ ve şeker grubu, %53,6-%46,1'i de sebze vemeyve grubu besinleri yetersiz düzeyde tüketmektedir. Bu sebepten öğrencilere doğrubeslenme alışkanlıklarının kazandırılması için beslenme eğitiminin verilmesi veokullarda sosyal kulüpler bünyesinde öğrencilerin beslenme konularında aktif olmalarıgibi hususlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
?A Research About The Nourishing Habits Of Students At 6th, 7th And 8th Classes OfCentral Primary Schools At Kızıltepe District Of Mardin Province?Mehmet AVANSUMMARYThis study was performed to sort out the nutritional behaviours of 6th, 7th and8th grade Primary school students of Kızıltepe in Mardin. The study isrestricted with the secondary school students only. The study population covers502 students of which 220 are consisting of girls and 282 boys. While the age groups ofthe students vary from 11-16, the Body Mass Index (BKI) of 67,7% is normal. While99,4% of the students misses one meal, they usually do so at noon times but when itcomes to breaks the percentage of nutrition takers is 82,1%, and the percentage ofpurchased foods sold at open fields is 45,4%. At homes the meal is being eaten on thefloor of students' 92,6% and 47,2% of them eats with just one plate. While 84,1% ofthem drinks tea and 46,6% of them eats yoghurt at breakfast every day; 91,8% of themis not able to eat cornflakes, and 54,6% of them is not able to eat salami and sausage. Insequence the boys and the girls eat these nutritions inadequately: 74,5%-78,7% ofthem dairy groups, 65%-61,7% of them meat groups, 56,8%-61,7% of them fat andsugar groups, 53,6%-46,1% of them vegetable and fruit groups. Owing to these reasonswith a view to cause the students win proper nutritional behaviours, such matters aresuggested like giving the nutrition education and the students taking part in nutritionalmatters actively via social club associations at schools.