Popüler kültür bağlamında rock müziğinin analizi
The Analysis of rock music in context of the culture of popularity
- Tez No: 189413
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİMMET HÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZETPOPÜLER KÜLTÜR BAĞLAMINDA ROCK MÜZ Ğ N N ANAL ZBu çalışma, popüler kültür ve rock'n'roll müzik türü arasındaki ilişkiyianlamaya ve açıklamaya yönelik bir amaçla yapılmıştır. 1950'li yıllarda Batı'dagelişmeye başlayan ve özellikle 1960'lı yılların toplumsal ortamında gençlik kesiminintoplumsal direniş gerçekleştirmek adına başvurduğu en işlevsel kaynak olarakdeğerlendirilen rock'n'roll, kitle iletişim araçlarına, aile kurumuna ve genel anlamdatoplumun sahip olduğu gelenek yapısına karşı oluşuyla kimileri tarafından ?devrimci?bir özelliğe sahip, ancak çoğunluk tarafından da yalnızca gençliğin isyanını dile getirenbir müzik biçimi olarak değerlendirilmiştir. lk gelişmeye başladığı yıllarda popülermüzik endüstrisine, tekellere ve iktidar gruplarına karşı bir tehdit unsuru olarak duranrock, o yıllarda müziksel anlamda kendi adına bir toplumsal işlev yüklenmiştir. Ancak,rock müzik daha ileriki zamanlarda yerine getirdiği bu işlevinden tamamen sıyrılarak,popüler müzik endüstrisi içinde kendisine önemli bir yer edinmiştir.3
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ANALYSIS OF ROCK MUSIC IN CONTEXT OF THE CULTURE OFPOPULARITYThis study is made to explain and to understand the relation between popularculture and kind of rock?n?roll music. Rock?n?roll, which has started to develop in theWest during 1950s and has been evaluated as the most functional source to apply onbehalf of making real the social resistance of the youth especially in 1960s socialenvironment, has been evaluated to have the feature of ?revolutionist? by the ones whooppose the means of mass communication, family institution and in general, thetraditional structure of the society. Rock, which stands as a menace in front of thepopular music industry monopolists and powerful groups in the years of development,has taken on responsibility on behalf of social function in the meaning of music in thoseyears. But, rock music has placed itself in popular music industry by completelyseperating itself from that function which has been relalised infurther times.4