Mezar stelleri üzerinde betimlenen motiflere göre antik çağ gemileri
Antique age ships which are described as ornoment on the tomb stones
  1. Tez No: 189430
  2. Yazar: ERDOĞAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
?Mezar Stelleri Üzerinde Betimlenen Motiflere Göre Antik ÇağGemileri" adlı bu çalışmanın amacı, mezar stelleri üzerindeki gemibetimlemelerinin, hem mezar sahibinin mesleği ile ilişkilendirilmesini hem destel üzerine işlenen gemi betimlemesinin tipolojisini ve gelişimini yapmaktır.Steller üzerindeki Savaş gemilerini sadece pruva ve pupalarına göresınıflandırmak mümkün olmaktadır. Bu gemileri sınıflandırmada pruvalardabulunan mahmuz ve stolos bölge ve dönemlere göre çeşitli formlargösterdiğinden gemilerin ağırlıkla bu bölümlerini ele alma yoluna gidilmiştir.Mezar stelleri betimlemelerine göre, savaş gemilerinin ağırlıklı olarak Delos veMarmara'da bulunduğu görülmüştür. Bu bölgelerin dışında daha az olarakPamphilia, onya ve bazı Ege Adaları'nda .Ö.370 den başlayarak .S.3.yy.akadar mezar stelleri üzerinde işlendiği görülmektedir. Stolosunun yönüne göreiçe dönük ve dik olanlar. Mahmuzuna göre düz olanlar ve pupasına göre içedönük olanlar .Ö.4.yy.dan .Ö.1.yy.a kadar kullanılan en kalabalık grubuoluşturmaktadır. Bu tipteki gemiler daha çok Marmara Bölgesi'nde ve Delos'tagörülmektedirler.Ticaret gemilerinin büyük çoğunluğunu simetrik karinalı gemilerinoluşturduğu anlaşılmaktadır. Bu tipteki gemilerin Marmara'da, onya'da, EgeAdaların'da, Batı Yunanistan'da ve Roma'da .Ö.2.yy.dan .S.2.yy.a kadarkullanıldığı görülmektedir. Asimetrik karina formuna sahip ikinci grup ticaretgemilerini, daha çok Yunanitan ve Roma'da .S.2-3.yy.larda görmekteyiz.Diğer önemli sonucu ise mezar stelleri üzerinde bulunan gemilerinin mezarsahibinin mesleği ile ilişkilendirilmesi yönündedir. Çalışmamızda yer alan yazıtlıstellerden bir tanesinin üzerinde ?Mutlu bir şekilde 70 yıl yaşayan Phoibianosoğlu Nikomedialı denizci Koryntos selam eder? yazısı mezar sahibinin denizciolduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is associating not only the owner of this grave?sprofession but also making the typology and development of describing theship stele.Only the foreship and stern could be classified on stele.There were spuns andstolos on the fore ship and thence categorazing this ships.This subject wastaken a matter in hand.According the grave steles; War ships were founded in Delos and Sea ofMarmara,again some ships were founded in Pamphilia, onya and some partsof the Aegean Sea. (B.C 370/ B.C 1)Stolos were introverty and abrupt. Some spurs were flat and some sterns wereintroverty and according to this; the crowded group was made by them. (B.C 4/ B.C 1) They were seen in Marmara and Delos.More than a half of thecommercial ships were careenage.They were in Marmara, onya, Aegeanislands, West Greek and Rome. (B.C 2 / A.C 2) Other commercial ships werefounded in Greek and Rome. (A.C 2-3)Another important result is owner of this grave?s profession.On a stele, therewas an article about the owner of the grave.This was written on the stele: ?Koryntos welcomes who was the son of phoibianos from Nikomedia liveshappily 70 years?