Konya merkez ile Akşehir ve Ilgın ilçelerinde bulunan 20. yüzyıl nakış işlemelerinden örnekler
The Examples of embroidery handiwork in the city center of Konya, Akşehir and Ilgın in the twentieth century
  1. Tez No: 189431
  2. Yazar: ZUHAL GEZİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Konya Merkez ile Akşehir ve Ilgın ilçelerinde bulunan 20. yüzyıl işlemeleriniincelediğimiz araştırma sonucunda Konya merkez ve Akşehir ve Ilgın İlçelerindebulunan işlemelerin tür, malzeme, renk ve kompozisyon özellikleri incelenmiştir.Teknoloji giderek hayatın her alanında etkisini göstermektedir. İşleme sanatı dateknolojiden iyi ve kötü etkilenmiştir. Makineleşen toplumda işlemeler de makine ileyapılmaktadır. El işlemelerinin giderek azalmakta olmasına rağmen Türk hanımlarıönemli günlerde kullanmak için el işlemeleri yapmaktadır.Bu araştırma ile giderek azalan bu el sanatının Konya merkez ile Akşehir ve Ilgınilçelerindeki örneklerinin özelliklerini belirleyerek gelecek nesillerle bir kaynakoluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the study in which we examined the handiwork in the twentiethcentury in Akşehir, Ilgın and city center of Konya, the type material colour andcomposition features of the handiwork in the city center of Konya, Akşehir and Ilgınhave been examined.Technology has shown it?s effect in every point of the life.Also the art of handiwork has been influenced in a good and bad way from technology.In automatized society also handiwork is done with machines. Although handiworkdecreases, Turkish women do hndiwork to we it for their special days.In this study we aim that defining the features of the handiwork in the city centerof Konya, Akşehir and Ilgın, make it up a source for next generations.