Konya yerel basının yapısal ve içerik analizi ile bir yerel basın model önerisi
The Structural and comtent analysis of Konya local press and a proposal of local press model
  1. Tez No: 189436
  2. Yazar: OĞUZ AKÇAKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde yerel basın, tüm basın organları içerisinde ayrı ve özel bir yeresahiptir. Sadece okuyucusu için değil, yayınlandığı bölgedeki resmi ve kurum ilekuruluşların da yakından takip ettiği, dikkate aldığı yerel basının, ulusal hatauluslar arası ölçekte yayın yapan basın organlarıyla benzer sorunları olduğu gibi,yerel olmasından ve içinde bulunduğu coğrafyadan da kaynaklanan sorunlarıbulunmaktadır.Yerel basın, teknolojiyi en son takip eden, yetişmiş ve işin uzmanı elamana en azsahip olan basın organıdır. Yerel basın en kısa süre içinde teknoloji başta olmaküzere, yetişmiş ama işinin uzmanı olan elemanları istihdam etmek zorundadır.Yerel basın, her geçen gün yerellikten uzaklaşmaktadır. Aksine yerel basın çokdaha yerel olmak zorundadır.Gazetelerin dikkat çekiciliğini artıran sayfa düzeni ve baskı kalitesi, yerel basındaoldukça düşüktür. Yerel basının bu konuda ciddi yatırımlar yapmasıgerekmektedir. Yerel basın sahipleri, kurumlarını serbest piyasa koşullarındarekabet edilebilir ve bu rekabeti sürdürebilir bir yapıya kavuşturmalarıgerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the local press has a different and special place among the media. Thelocal press is followed closely by not only their readers, but also officialestablisments and instutions where they published. Beside the having similarproblems with the national and international press, the local press also has someproblems which caused by being local and geographic.The local press is the medium which follows the technology latest, and has welleducated and experienced staff at least. The local press has to employe welleducated and experienced staff especially in technical departments. The local pressgetting be go away from locality. But local press has to be more local thennowadays.The page design/setting and qualitiy of printing which make newspapers moreatractive, are so low in the local press. The local newspapers must invest in thisfields. The owners of the local newspapers must re-format their newspapers tocompete and continue the competion in the free market conditions.