Kitle iletişim araçları, demokratikleşme ve siyasal katılım
The Means of mass communication, democratization and political participation
  1. Tez No: 189435
  2. Yazar: ASUMAN BANU HÜLÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknolojideki gelişmeler kitle iletişim araçlarının siyasal ve toplumsalönemini artırmıştır. Geçmişten günümüze, siyasal sistemler iletişim alanını farklıstrateji ve uygulamalarla denetlemişlerdir. Bu uygulamalar, demokrasiyle işleyensistemlerde, demokratik olmayan sistemlerle karşılaştırıldığında iletişim ortamınındaha dinamik ve çoğulcu işlemesine yol açmıştır. Bu bağlamda, demokrasi veiletişim birbirini tamamlayan ve destekleyen olgular olarak görülebilir. Bugündemokrasinin geldiği aşamada siyasal katılma, özgür iradenin temel belirleyicisihaline gelmiştir. Bu açıdan kitle iletişim araçları demokratikleşme sürecindebireylerin, bilgili, aktif ve duyarlı vatandaşlar olarak siyasal yaşama katılımınıartırarak siyasal ve toplumsal açıdan anahtar bir rol üstlenmiştir. Siyasal katılma,kitle iletişim araçlarının gelişmesi, yaygınlaşması ve siyasal konuların genişkitlelere kolaylıkla ve eşzamanlı olarak ulaşma olanağına sahip olmasıyla biçimdeğiştirmiştir. Medyanın siyasal katılımda olumlu katkısı çoğulcu bir iletişimdüzeniyle sağlanabilir.1
Özet (Çeviri)
The developments in technology have increased the political and socialimportance of the means of mass communication. From the past to thepresent political systems have controlled the sphere of communicationthrough different strategies and applications. In the democratic systems theseapplications have given way to a more dynamic and pluralist form ofcommunication. In this sense, democracy and communication can be seen ascomplementary phenomena. Today, the level of democracy indicates thatpolitical participation has become the basic determinant of free will. Themeans of mass communication have played politically and socially a key roleby the way of increasing political participation of individuals as active,informed and sensitive citizens. As a result of the development of masscommunication and the spread of political issues to large number of massessynchronically and more easily, political participation has taken a new form.Positive contribution of media to political participation can only be attainedthrough a pluralist system of communication.