Küçük ve orta ölçekli konaklama işletmelerinde ürün pazarlaması ve hedef müşteri belirleme stratejileri: Butik oteller üzerine bir uygulama
Determination of target consumer and product marketing strategies in small and medium accomodation enterprises of tourism industry: An application on boutique hotels
  1. Tez No: 189479
  2. Yazar: ÖVÜNÇ BARDAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tezli Yüksek LisansKüçük ve Orta Ölçekli Konaklama İşletmelerinde Ürün Pazarlaması ve HedefMüşteri Belirleme Stratejileri: Butik Oteller Üzerine Bir UygulamaÖvünç BARDAKOĞLUDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimleri EnstitüsüTurizm İşletmeciliği Anabilim DalıTurizm İşletmeciliği ProgramıÖZETTurizm olayının ortaya çıkışı ile birlikte insanların yer değiştirmelerinden doğangeçici barınma ihtiyacı bir şekilde giderilmeye çalışılmıştır. Hanlar ve kervansaraylarolarak gözlenen ilk konaklama işletmeleri geçen yıllar içerisinde değişme ve gelişmegöstermiştir. Karayollarının dünyanın her yerinde daha kullanışlı hale gelmesi ileseyahatler artmış, böylece otel ve moteller kurulmaya başlanmıştır. Sadece gecelemeihtiyacını karşılayan bu küçük oteller günümüze yaklaşıldıkça, turistin her türlüisteğini yerine getirmeye gayret gösteren çok yıldızlı oteller ve tatil köylerinebırakmıştır. Değişen turizm eğilimleri, turist taleplerindeki farklılaşma, ağırlaşanrekabet koşulları işletmelerin farklı ürün ve hizmet sunumuna yönelmesini zorunlukılmıştır. Butik oteller işletmeleri bu noktada devreye girerek kişiye özel ve kalitelihizmet sunumu ile turizme fark katmaya çalışmaktadır.Bu araştırmanın amacı; butik konaklama işletmelerinin Türk turizm endüstrisine olankatkılarını saptamak ve beraberinde pazarlama ve tanıtım stratejilerini incelemektir.Araştırmada işletmenin tanıtımı yapılırken hangi pazarlama araçlarının kullanıldığıve müşterilerin işletmeye hangi kanallarla geldiği belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde konaklamaişletmeleri ve pazarlanması konusunda teorik bilgiler yer alırken, son bölümdeuygulama ile ilgili bulgular ve analizleri verilmiştir. Araştırma; İzmir, İstanbul,Çeşme, Foça ve Kuşadası' nda bulunan butik otel işletmelerine uygulanmıştır.Çalışmada butik tarzda hizmet veren konaklama işletmelerinin pazarlama yöntemleri,müşteri profilleri, işletmede kullanılan bilgi teknolojileri saptanmaya çalışılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde istatistik yöntemlerindenyüzde ve frekans dağılımları yapılmış, çapraz tablo analizleri yorumlanmıştır.Değerlendirmeler SPSS for Windows 11.5 paket programından yararlanılarakyapılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye' de butik otelcilik alanında bellistandartların henüz oluşmadığı gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Konaklama işletmesi, hizmet pazarlaması, butik otel, işletme
Özet (Çeviri)
Master Program with ThesisDetermination of Target Consumer and Product Marketing Strategies in Small andMedium Accomodation Enterprises of Tourism Industry: An Application onBoutique HotelsÖvünç BARDAKOĞLUDokuz Eylul UniversityInstitute of Social SciencesDepartment of Tourism ManagementABSTRACTThe need for temporary sheltering has been dispelled in some way with the arrival ofthe tourism. The inns and the caravanserais, the first hospitality businesses, hasundergone some changes and developments in the passing years. The number of thetravels have increased after the highways became more serviceable, which startednew constructions of hotels and motels. Approaching our day, those little hotelswhich supplied only the need to stay overnight have been replaced by the many-starred hotels and the holiday villages seeking to satisfy the tourists. The alternatingtendencies of the tourism, the change in the demands of the tourists, the graverconditions for competition have made the businesses to turn towards the presentationof different products and services. At this point, the boutique hotels try to createinnovations in tourism with their special and high quality services.The purpose of this study is to determine the contributions of the boutique hotels toTurkish tourism industry and to analyze the marketing and advertising strategies. Inthe study, efforts were made to determine the tools for marketing used during theadvertising of the business and the channels through which the customers come tothe business.This study consists of three main parts. There is theoretical information on thehospitality businesses and their marketing in the first and second parts. There arefindings and analyses about the application in the third part. The study was carriedout in the boutique hotels of Izmir, Istanbul, Cesme, Foca and Kusadasi.The marketing methods, the consumer profiles and the information technologies ofthe hospitality businesses serving in the boutique-style have been determined in thestudy. For the statistical methods used in the evaluation of the data acquired in thestudy, the percentage and frequency distribution have been made; the contingencytable analyses have been interpreted. The evaluations were made by using thepackage software SPSS for Windows 11.5. After the study, it was observed thatcertain standards haven?t been formed in the field of boutique hotel business inTurkey yet.