Edinilmiş mallara katılma rejiminde eşlerin yasal alım hakkı
Legal purchase right of spouses on earned properties joining regime
  1. Tez No: 189518
  2. Yazar: ALİ HAYDAR YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE HAVUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETTezli Yüksek Lisans TeziEdinilmiş Mallara Katılma Rejiminde Eşlerin Yasal Alım HakkıAli Haydar YAĞCIOĞLUDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimleri EnstitüsüÖzel Hukuk Anabilim DalıYüksek Lisans ProgramıYeni Medenû Kanun ile getirilmiş olan müesseselerden biri olan eşlerinyasal alım hakkı, mal rejiminin tasfiyesi veya mirasın paylaşılması aşamasındaileri sürülebilen bir haktır. Bu hakkı ileri sürmeye yetkili olan eş; yani üstünyararı olan eş ya da sağ kalan eş, bu hak sayesinde belirli malvarlığı değerleriüzerinde birtakım ayni haklar elde edebilmektedir. Aile Hukuku'nda yaşanangelişmelerin ve reform hareketlerinin, Medenû Kanun'a eşleri koruyucunitelikteki yansıması sayılabilecek bu hak, iki tür mal grubunu konuedinmektedir:Birinci grup mallar, eşlerin paylı mülkiyetinde olan mallardır. Bu mallarüzerinde üstün yararı olan eş, diğer eşin payın karşılığını ödemek kaydıyla,paylı malın bölünmeden kendisine verilmesini isteyebilmektedir. Paylı mallarınbölünmeden üstün yararı olan eşe bırakılması sayesinde, hem bu mallarıneşler için taşıdığı özel önem dikkate alınmış olmakta, hem de çıkabileceksakıncalar önceden önlenebilmektedir.kinci grup mallar ise, aile konutu ve ev eşyalarıdır. Mal rejiminin ölümsebebi ile tasfiye edilmesinde veya mirasın paylaşılmasında, sağ kalan eş, bumallar üzerinde birtakım hakların tesis edilebilmesini talep edebilmektedir. Buhaklar, aile konutu üzerinde intifa, oturma ya da mülkiyet, ev eşyası üzerindeise mülkiyet olabilmektedir. Sağ kalan eş lehine bu hakların tesis edilmesi ilebirlikte, sağ kalan eş, eski yaşam seviyesini en az değişikle devamettirebilmekte, böylece yasakoyucunun eşleri koruma amacı gerçekleşmişolmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster with DissertationLegal Purchase Right of Spouses on Earned Properties Joining RegimeAli Haydar YAĞCIOĞLUDokuz Eylul UniversityInstute Of Social SciencesDepartment of Private LawLegal purchase right is one of a subject that comes from new Civil Lawto our law system. This right could be advanced while sharing out theinheritance or refining the property regime. The spouse who is qualified toadvance this right, must have preponderant rights or must be alive. Due tothis right the spouse could have some real rights on certain property value.This right which is arranged in our civil law is appropriated for developmentsand reforms about familiy law. It has qualities to protect the spouses andcontains two different kinds of goods.The first group of them are goods in the spouse?s shared property. Oncondition paying, the spouse preponderant rights on these goods, could takeother spouse?s share. In this condition the good will be given him or herwithout sharing. By this method these goods? importance for the spousestaking into consideration and probable disadvantages will be prevented.The second group of goods are family residence and household items.While sharing out the inheritence or refining the property regime because ofdeath, the spouse who is alive, could demand to have some rights on thesegoods. These rights are usufruct or to be resident on family residence or gainproperty and gain household items? property. By this method the legislator?saim of protecting the spouses could be obtained because the spouse who isalive can continue him or her life without any essential change.