Hava ve uzay hukukunun gelişimi açısından Türkiye'nin yeri
Where is the Turkey from view of the ımprove of airspace and space law
  1. Tez No: 189517
  2. Yazar: OKTAY ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜSLÜM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Dünyamıza şöyle baktığımızda çevremizde birçok şey olmakta, olan birçokşey içinde hava ve uzay konusundaki gelişmelerde vardır. Artık insanlar uçaklarvasıtası ile uçabilmekte ve istediği yere kısa zamanlarda ulaşabilmektedir. Budaülkeler arasında bir bağın oluşmasını sağlamaktadır.Uzay konusu da insan varlığını ilgilendiren ve devamlı yeniliklerin olduğu,araştırmaların sürdüğü bir bilinmezlikler alanıdır. Uzayla ilgili çok az şeybilinmektedir. 1969'lar da Ay'a insan yollanmasına rağmen o yıllardan beri teknolojigelişimini arttırmış fakat Ay'a başka insan yollanmamıştır.Tabiû ki hava ve uzay konusundaki bu gelişmelerin yapılması ve bunlarıninsan yararına olması için belirli kurallar konulmuş ve sonuçta da hava ve uzayhukuku ortaya çıkmıştır.Bizde çalışmamız esnasında gelişen ve gelişime açık olan bu 2 konuyuinceledik. Öncelikle Dünya'daki gelişimi daha sonrada Türkiye'deki gelişimiincelenmiş olup Türkiye'nin sorunları ve Türkiye'nin yapması gerekenleraktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We look at the World, a lot of things are happenned. This happenned thingsare covered the airspace and space. People can fly by plane and they can go whereverthey want. This action improve the relationship among countries or human.Human interest in the space because of space has a unknow things. Allcountries are trying the research in the space. Know abouth space is low. Technologyis getting improve every day but nobody is gone to moon since 1969.There is getting improve about airspace and space. There is some rouls aboutairspace and space to make use of human. At the end of to appear of airspace andspace law.We examine this subject during our studing. Priority, improvement of theWorld, after this, improvement of Türkiye was examined, end of the studing, what isthe problem about airspace and space of Türkiye and we try to examine and solve theproblem about what the Türkiye must do