1950-1960 arası Türk dış politikası
The Turkish foreign policy 1950-1960
  1. Tez No: 189601
  2. Yazar: MUHARREM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ikinci Dünya Savaşı'nı Amerika Birleşik Devletleri'nin başını çektiğidemokrasi cephesinin kazanması ile Türkiye demokratik ülkeler içinde yer almakamacıyla Atatürk zamanında iki defa denenmesine rağmen çeşitli nedenlerdendolayı tam anlamı ile başarılı olamadığı çok partili hayata geçişi bir kez dahadenedi. Bunun sonucunda Türk Siyasal hayatına 1946 yılında giren DemokratParti 1950 yılındaki seçimlerde oyların büyük çoğunluğunu alarak tek başınaiktidar oldu. Türkiye'yi 1950-1960 arasında on yıl gibi uzun bir süre yönetmeyeçalıştı.Bu on yıllık süre içinde Türk dış politikasında; önce 1950 yılında KoreSavaşı'na 4500 kişilik asker ile katılan Türkiye, bu savaşa girişin meyvesini 1952Şubatında NATO'ya dâhil olmakla aldı. Demokrat Parti lideri Adnan Menderes'inve partisinin amacı içte ve dışta haysiyetli, demokratik, barışçı bir politikaizlemekti. Bunun için önce Balkanlarda, Yunanistan ve Yugoslavya ile BalkanPaktı'nı sonra Orta Doğu'da Irak ile Bağdat Paktı'nı imzaladı. Böylelikle hemmensubu olduğu NATO'nun en büyük stratejik ortağı olduğunu kanıtlamış hemde bölgede ağabey rolünü üstlenmişti. Ancak Paktların ömürleri uzun olmadı.Dolayısıyla Demokrat Parti'de hayal kırıklığına uğradı.Demokrat Parti'yi on yıllık iktidarı boyunca en çok meşgul eden konuKıbrıs Sorunu idi. lk başlarda ngiltere, Yunanistan ve Türkiye arasındaki sorunzamanla uluslar arası arenaya taşınmış ve BM'in de araya girmesi ile Zürich veLondra Antlaşmaları ile Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuştu.Demokrat Parti'nin muhalefette iken yarattığı bütün büyük hayaller onyıllık iktidarının sonucunda tamamen kırılmıştı. ktisadi refah enflasyonduvarına çarpmış, demokrasi vaatleri bir baskı ve zorbalık rejimine dönmüştü.Nihayet haysiyetli dış politika sloganı, zamanla maskesini yüzünden düşürmüştü.27 Mayıs 1960'ta ordu iktidarı ele aldığı zaman, Demokrat Parti idealleriniyitirmiş, vaatlerine ihanet etmiş, zaten manen ölmüştü. 27 Mayıs hareketi onufiilen öldürdü. Hukuksal ölümü ise 29 Eylül 1960 tarihinde, Anakara DördüncüAsliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kapatma kararı ile gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
After USA and demokracy contries man the 2nd world war, Turkeytired to cross multie parties demokracy when ıt tried before for two times but ıtcouldn?t get sucess couse lots of varied factore. In conclussien two ın 1950.Demokratıc Party had been the goverment by getting a big vote average andtried to manage Turkey for a long time betwen 1950-1960.Daring this ten years serrion, Turkey had seen benefıts of joing inKorean war with 4500 soldier with attendıng NATO. The leoder ofDemocratıc Party, Adnan Menderes and his party?s arm was to follow asensitive and peace ful political arguments in Turkey and the world. After thethey signed Irag and Bağdat pakt in Middle East and Balkan Pact withYugoslavia and Greek. By the vay Turkey praved that they are the strategicortak of NATO also act like big brother of Middle East never theles life ofPaktsdidn?t went for long time so Demokratıc Party couldn?t get succes in thisproject.The most disturbig subject of Demokratıc Party?s durıng their powerwas between Turkey, England and Grek but then becane on ınterastendproblem with attendances of UN ındependent Cybrus Republıc had beenfonded with Zurıh and London pacts.All of the big dreams of Democrat Party?s when they were muhalefethad been broken down gurıng their ten years power.Their economicalwaluatıon programmes and demokracy project had been feel dawn turned intopressure and rejıme. In the nence political slogan had dropped ıts mask.When the army got the power in 27 th May of 1960. Democratıc hadlast ıts dreams and ihanet etmek ıts slogans and died manen and 27 th Mayrevolutıon of army killed it fiilen and ıts hukuksal death ın 29 th September of1960 with decısıon of Fundamental Law Court, the party was closed.