Demokrat Parti döneminde Türk dış politikası ekseninde Forum dergisi (1954-1960)
The Forum journal in the frame of Turkish foreign policy during Democrat Party
  1. Tez No: 848167
  2. Yazar: BİLAL ONUR TEBELLEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT SALİM SANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada temel olarak 1954-1960 yılları arası Türk dış politikası Forum dergisi çerçevesinde incelenmiştir. 1950'li yıllar tüm dünya siyasetinin köklü değişimler yaşadığı dönemdir. Soğuk Savaş ikliminde siyasi elitlerin ve çıkar gruplarının tamamında dönüşümler yaşanmıştır. Bu bağlamda yeni bir aydın grubu olarak ele alınan Forum dergisi yazarları ilerleyen yıllarda Türk siyasi tarihinde önemli görevler ifa eden bir gruptur. 1954-1960 dönemlerinde çoğunlukla üniversitelerde akademisyen olarak meslekî hayatını devam ettiren Forumcular, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi sonrası siyasi iklimde kuvvetli siyasi aktörler olarak tarih sahnesinde yerini almaktadır. Türkiye'nin Osmanlı'dan beri gelen Batılılaşma hamlelerinin somutlaştığı bu dönemin yeni Anglo-Amerikan taraftarı aydın grubu vasfını taşıyan Forum yazarları, Kemalizm'i temel aldıkları kendilerine has bir ideolojiyle hareket etmiştir. Bu çalışmanın temel konusu, tüm dünyanın dönüşüm yaşadığı dönemde henüz genç akademisyenler olarak görev yapan Forumcuların değişen dünya düzeni üzerine yazdıkları yazıları incelemektir. Bu çalışmanın ilk bölümünde 1945-1960 tarihleri arasında Türk dış politikası genel hatlarıyla incelenmiştir. 1945-1950 yılları arası iktidar olan Cumhuriyet Halk Partisi dönemi dış politikası ve 1950-1960 yılları arası iktidar olan Demokrat Parti dış politikası incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Forum dergisi hakkında temel bilgiler verilmiş, Forum dergisinin Türk siyasî ve fikir hayatına hangi alanlarda katkı yaptığı tartışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Forum dergisinin 1954-1960 yılları arası yayınları incelenmiş, dış politika alanında yayımlanan yazılar tartışılmıştır. Son bölümde ise Forum dergisinin yazarlarının siyasete atıldıktan sonraki görevleri incelenerek dış politika alanında görev yapan Forumcuların ifa ettikleri görevlere değinilmiştir. Kemalizm'e hangi yazarın nasıl baktığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish foreign policy between 1954 and 1960 is analyzed within the framework of Forum magazine. The 1950s was a period of radical changes in world politics. In the Cold War era, transformations took place in all political elites and interest groups. In this context, the writers of Forum magazine, which are considered as a new group of intellectuals, are a group that played an important role in Turkish political history in the following years. Forumists, who were mostly academics at universities during 1954-1960 period, took their place on the stage of history as powerful political actors in the political climate after the military coup of May 27, 1960. The Forum writers, who were the new pro-Anglo-American intellectual group of this period in which Turkey's Westernization moves dating back to the Ottoman Empire were embodied, acted with their own Westernist ideology based on Kemalism. The main subject of this study is to analyze the writings of Forum writers, who were young academics at a time when the whole world was undergoing a transformation, on the changing world order. In the first part of this study, Turkish foreign policy between 1945 and 1960 is analyzed in general terms. The foreign policy of the Republican People's Party, which was in power between 1945-1950, and the foreign policy of the Democratic Party, which was in power between 1950-1960, are analyzed. In the second part of the study, basic information about Forum magazine was given and the areas in which Forum magazine contributed to Turkish political and intellectual life were discussed. In the third part of the study, the publications of Forum magazine between 1954-1960 were analyzed and the articles published in the field of foreign policy were discussed. In the last part, the duties of writers of Forum magazine after their entry into politics and how each author views Kemalism is analyzed and also the duties of the Forum writers working in the field of foreign policy mentioned.