Muğla-Yatağan ve çevresi halk inanışları ve uygulamaları üzerine bir araştırma
A Study of folk beliefs and practices Muğla-Yatağan and surroundings
- Tez No: 189663
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN YİTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZETHalk İnançları, insan ve toplum hayatında önemli bir yere sahiptir.Bundan dolayı halk inançlarının araştırılmasına ve bu inanç ve uygulamalarıntoplum ve fert açısından öneminin belirtilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Buvesile ile ?Muğla-Yatağan ve Çevresi Halk İnanışları ve Uygulamaları ÜzerineBir Araştırma? adlı çalışmamızda halk inançları hakkında geniş bir bilgiverilmekle kalınmamış, çevre-insan ve toplum ilişkisi düşünülerek, yörenintarihçesi hakkında da kısa bilgilere yer verilmiştir.Çalışmamız bir giriş, dört bölüm, bir sonuç ve konuyla ilgili resimlerana başlıklarından oluşur.Giriş bölümünde araştırmanın önemi ve metodu açıklanmıştır. Birincibölümde, halk inançlarının ortaya çıkışı ve başlıca özellikleri hakkında bilgisunulmuştur. İkinci bölümde, bölgenin tarihsel ve sosyo-ekonomik durumunaözet olarak değinilmiştir. Üçüncü bölümde, farklı alanlardaki halk inançları vebunların uygulamalarına açıklık getirilmiştir. Dördüncü bölümde ise, bilinen veinsanların zihninde yer eden efsaneler hakkında bilgiler bulunmaktadır.Sonuçta, çalışmadan elde edilen bulguların kısa bir değerlendirilmesiyapılmıştır. Resimler başlığı altında çalışmamızı destekleyen öğelere yerverilmiştir.V
Özet (Çeviri)
ABSRACTFolk beliefs have an important role in the life of human beings andsocieties as well. Therefore, they are one of the basic subjects to be studiedcarefully. Thus, in my study entitled ?A Study of Folk Beliefs and PracticesMuğla-Yatağan and Surroundings? it is explained the information about folkbeliefs; in addition, considering of relation environment-human and society,and also given short information on history of the region.Our study consists of an introduction, four chapters and a conclusionand the pictures related to the subject.Introduction chapter gives idea about the importance of study andmethod used. In the first chapter, it is dealt with rising of folk beliefs and theirfeatures. Historical and socio-economical informations of region involved aregiven in the second chapter. In the third chapter, folk beliefs in differentsubjects and their practices are studied. In the fourth chapter, there isinformation about the tales known and impressed the mind of people.In the conclusion, results of the study are explained and evaluated. Atend of the study, there are the documents and pictures that support the study,acquired data.VI