Enflasyon muhasebesi
Inflation accounting
- Tez No: 189662
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETBu çalışma, enflasyonun olumsuz etkilerinin neler olduğunun saptanması,işletmelerin bu olumsuz etkilerden kurtulmak için ne gibi geçici ve köklüyöntemlerin kullanılabileceklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmamızda ağırlıklı olarak, enflasyonun mali tablolar üzerindekietkilerinin arındırılmasında kullanılan enflasyon muhasebesinin kısmi ve geneldüzeltme yöntemleri ve Türkiye'deki enflasyon muhasebesinin süreci, bu konudayapılan düzenlemeler ele alınmıştır. Konular teorik olarak işlenmiştir.Konuya açıklık getirmesi için enflasyon, muhasebe kavramları ile bukavramların birbirleriyle olan bağlantıları da açıklanmıştır.Sonuç olarak enflasyon muhasebesinin kullanılma ihtiyacının nasıl doğduğu,mali tabloları enflasyondan nasıl arındırdığı teorik olarak anlatılmaya çalışılmıştır.I
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study has been prepared with the intention of determining the negativeeffects of inflation on the firms and pointing out what temporary and radical methodscan be used.Partial and general correcting methods of inflation accounting, that used torefine the effects of inflation on financal statements, and process of inflationaccounting in Turkey and arrangements on this subjcet are cited in our study heavily.Subjects are explained theoretically.Inflation, accounting items and relationship between them are explained tobring out the subject.As a result, how to appear inflation accounting and how to refine financalstatements are tried for explaining theoretically.II