Kayıtdışı e-ticaretin elektronik ve/veya elektronik ortamlı ürün/hizmet satıcı firmaların fiyatlandırma politikasına etkisi ve anket uygulaması
The Effect of informal e-commerce on the pricing policy of electronical and/or electronical based product/service seller firms and survey application
- Tez No: 189664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVUNDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda, insanoğlu teknolojinin hızla ilerlediğineşahit oluyor. Bunun yanı sıra gelişen ticaret, teknolojiden bağımsız kalmadığınıkanıtlar gibi telefon, faks gibi geleneksel iletişim araçlarının yanı sıra e-posta,internet, intranet gibi iletişim araçlarına yer vermektedir. Tabi bu gelişmelerinyanında ticaretin kirli yüzü kayıtdışı ticaret de bir adım daha atarak teknolojiyikullanmaya başladı.Dünyanın her ülkesinde ekonomiyi büyük oranda sarsan faktörlerdenbirisi de ticaretin kayıtdışı yapılması ve bunun pazarda yaptığı dalgalanmadır.Özellikle elektronik tabanlı ürün üreten firmaların ürünlerinin internetvasıtasıyla her kademe alıcı ve satıcıya ulaşması, aynı zamanda ürününmarkasını taşıdığı firmanın tedarikçisi ve satıcıları arasında iletişiminkolaylaşması, alışverişin yedek parça ve yarı mamul gibi kalemlerde anaüreticiyi yeterli ölçüde göz önünde bulundurmaması, yeni bir sektörün açılmasıiçin platform oluşturmuştur. Kayıtdışı e-ticaret kavramı da kayıtdışı ticaretiniletişim ve para transferi gibi konularda kendini geliştirmek, maliyetinidüşürmek için bilişim sektörünü kullanması üzerine ortaya çıkmıştır. İnternetyoluyla alınan resmi olmayan siparişlerin, EFT vasıtasıyla ödenmesi ile birliktemalların karşı tarafa gönderilmesi ve bu alışverişin hiçbir şekildebelgelendirilmemesi kayıtdışılığın yeni yüzü olan kayıtdışı e-ticaretin biryüzüdür. Yine hükümetlerin son dönemlerde aldığı, internet üzerindenalışverişin vergilendirilmesi gibi önlemlerin artması bir bakıma durumudüzeltti ise de gölge ekonomi olarak adlandırılan bu durum varlığını halasürdürmekte ve A 'dan Z 'ye tüm firmaların fiyatlandırma stratejilerine etkisikonusunda hükmünü sürdürmektedir.Bu çalışmada, kayıtdışı e-ticaretin firmaların fiyatlandırma stratejisineetkisinin araştırılması incelenmiş olup istatistiksel yöntemler yardımı ilefirmaların fiyatlandırma politikalarındaki değişiklik analiz edilmiştir.I
Özet (Çeviri)
Mankind witness the rapid improvement of the technology in the centurythat we are living. In addition to this improvement, the commerce is improvingtoo and just like to tell that it is not non-depending from the technology by theway using e-mail, internet, intranet, etc. beside the conventional phone and fax.Besides, the dirty face of the commerce has begun to use technologicalcommunication units.In every contry all over the world, informal commerce and its shock inthe market is the mostly balance changing factor for the economy. The firms,especially produce electronic-based products are using internet, so can reach alltype of customers and sellers with their products. The comunication betweenthe suppliers and the sellers of the firm that has the brand of the product getseasier. So, the commerce ignores the main producer in spare part and semi-product. All these facts result in a new industry. The concept of informal e-commerce has emerged as the informal commerce uses the comunication sectorin order to develop itself in terms of comunication and money transfer and todecrease the cost as the informal orders that are obtained through internet arepaid by electronical money transfer, the products are sent to the receiver andthe commerce can not be officialized. This fact is the face of informal e-commerce. As the goverments have increased the precautions about theshopping on internet, the situations have improved relatively. But the situationcalled ?shadow economy? still affects the pricing strategies of all firms.In this research the effects of informal commerce on the pricingstrategies of the firms are studied through a survey and the change in thepricing policy of the firms are analized using statistical methods.I