1946-1960 yılları arasında milletvekillerinin siyasi bakış açılarının incelenmesi
Examination of the deputies political lookings of who werw in the t.b.m.m from 1946-1960
  1. Tez No: 189744
  2. Yazar: İSMET ÖZADAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKMEN TÖRELİ, PROF. DR. SADIK SARISAMAN, YRD. DOÇ. DR. FEHMİ AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Tezde Türkiye Büyük Millet Meclisinde 1946?1960 yılları arasında görev yapan milletvekillerinin olaylara siyasi bakıs açıları incelenmistir. Milletvekillerinin bakıs açıları görev yaptıkları dönemde gelisen iç ve dıs politik gelismelere göre degerlendirilmistir. Degerlendirmede kullanılan baslıca kaynak Türkiye Büyük Millet Meclisi zabıt tutanakları olmustur. Zabıtlardan elde edilen sonuçlar üzerinde görülen husus bakıs açılarının partileri göre sekillendigidir. Genel kurulda konusan milletvekilleri konusmaları içinde partilerinin bir önceki dönemdeki ifade ettigi görüslerin aksinde fikirler savundukları görülmüstür. Tutanaklar üzerine yapılan çalısmada milletvekillerinin siyasi bakıs açılarının belirleyicisi olarak partilerinin savundukları görüsler ile özdeslesmis fikir öne sürdükleri görülmüs olup nadiren parti görüsleri ile çelismislerdir.
Özet (Çeviri)
n this master theses political lookings of the deputies who were in T.B.M.M from 1946 to 1960 were examined. Political lookings of the deputies werw examinede from the point of their periods interior and exterior politices.Main source of the examination of the period was the records of T.B.M.M. From these records, we understood that their parties shaped the political looking of deputres. Some of the deputies political ideas changed from their party, Bat this an extraordionary candita.