Arcs motivasyon modeli uyarınca tasarlanmış eğitim yazılımı ile yapılan öğretimle geleneksel öğretimin öğrencilerin başarısı ve öğrenmenin kalıcılığı açısından karşılaştırılması
The effect of the computer assisted education software based on arsc motivation model on students achievement and permanance of learning
- Tez No: 189745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma kapsamında, ARCS Motivasyon Modeli tasarım ilke ve stratejilerine uygun olarak hazırlanan bilgisayar destekli öğretim yazılımının öğrencilerin akademik başarıları ve öğrenmenin kalıcılığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2006-2007 öğretim yılı birinci dönemimde Kırşehir il merkezinde bulunan Kırşehir Lisesi'nin 10. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, 10. sınıf öğrencilerinden tesadüfü yöntemle seçilen 30'ar öğrenciden oluşan iki şube olmak üzere toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan iki şubenin yapılan ön test sonucunda akademik başarıları açısından birbirlerine denk olduğu görülmüştür. Buna dayanarak şubelerden biri kontrol diğeri deney gurubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Bilgisayar-1 dersi müfredatında yer alan Microsoft Excel İstatistiksel Fonksiyonlar konusunun öğretim süresi iki hafta (4 ders saati) ile planlanmıştır. Bunun için kontrol grubu geleneksel yöntemle laboratuar çalışması yaparak, deney grubu ise ARCS Motivasyon Modeli tasarım ilke ve stratejilerine göre hazırlanmış eğitim yazılımını kullanarak öğretim sürecini tamamlamışlardır. Deney grubundaki öğrenciler her bilgisayara bir kişi oturacak şekilde iki farklı oturumda öğretim görmüşlerdir. Kontrol ve deney grubundaki öğrencilere konu hakkındaki ön bilgilerini değerlendirmek için öğretimin başlangıcında öntest, öğretim süresinin sonunda her iki gruba öğretimin akademik başarılarına etkisini ölçmek için sontest, uygulanmıştır. Öğretimden iki hafta sonra ise öğrencilerin öğrendiklerinin hatırda kalıcılık düzeylerini belirlemek için kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlemesinde gruplar arasındaki farklılıkları ölçmek için iki yönlü varyans, kalıcılık puanları arasındaki farka bakmak için kovaryans analizi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel çözümlemelerde .05 anlamlılık düzeyi temel alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda ARCS Motivasyon Modeli uyarınca tasarlanmış eğitim yazılımı kullanan öğrencilerin akademik başarıları, geleneksel yöntemle öğretim gören öğrencilerin akademik başarılarına oranla daha fazladır. Bu da deneysel yöntemin akademik başarıyı artırdığını göstermektedir. Araştırmada bu sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has examined the effect of the computer assisted education software based on ARSC motivation model on students? achievement, and permanence of learning. The universe of the research is composed of 10th grade students from high schools in Kırşehir. The participants in the study are a total of randomly chosen sixty 10th grade students 30 of whom are experimental group and the other 30 as control group from high schools. The statistical results have showed that both groups were equal in terms of academical achievement. In the research the teaching period of Microsoft Excel Statistical Functions subject included in MEB Secondary Schools Computer 1 course curriculum is planned as two weeks (4 course hours). In this process the control group was taught with traditional method including laboratory work whereas the experimental group were taught based on education including ARCS Motivation Model and its principles and strategies. Pre-test was applied to both groups in order to examine existing knowledge related to the subject at the beginning of the teaching process. In addition a final test was administered to both groups in order to see the effect of teaching methods on the academical achievements of the students. Apart from these a permanency test was applied in order to determine students? learning permanency levels after two weeks of teaching. In the research variance analysis and covariance analysis were used in analyzing data and .05 permanency level was accepted. The results of the study have shown that the students who have been taught with education software based on ARSC Motivation Model were more successful than the other students who were in the control group who were taught with traditional method. This result indicates that the method used in the study increases student achievement. Some useful recommendations were given in terms of the results of the study.