Ortaöğretimde kompleks sayılarla ilgili kavram yanılgılarının belirlenmesi ve çözüm önerileri
In the middle school misconceptions about to determine complex numbers and to maintain the necessary support
- Tez No: 189809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Matematik teknolojiyle birlikte önemi gittikçe artan bilim dallarından biridir. Buyüzden okullarda vazgeçilmez bir eğitim etkinliği olarak yer almaktadır. Buna rağmenmatematik öğretiminde çeşitli sorunlar yaşanmaktadır.Yapılan çalışmada amaç ortaöğretimde okumakta olan öğrencilerin karmaşık sayılarkonusunda bilgi eksiklikleri ve kavram yanılgılarını belirlemek ve bunların giderilmesinekatkıda bulunmaktır.Öncelikle, genel olarak matematik, matematik öğretiminde kullanılan yöntem veteknikler ve karmaşık sayılar hakkında bilgi verilmiştir.Araştırma, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında zmir ili Buca ilçesinde bulunan 5ortaöğretim okulunda okuyan 489 Lise ikinci sınıf öğrencisi üzerinde yürütülmüştür.Hazırlanıp uygulanan anketler sonucunda elde edilen veriler MS Excel,MS Word ve SPSS 11.0 programları yardımıyla yorumlanmıştır.Anahtar Sözcükler :Karmaşık Sayılar, Kavram Yanılgıları, Eğitim
Özet (Çeviri)
With developing technology, the importance of the mathematics gradually. For thisreason mathematics is one of the most necessary lessons at school. In spite of this fact thereare many problems faced while teaching mathematics.The goals of this study are to determine the lack of knowledge and misconceptionsabout complex numbers and to maintain the necessary support to the students who areattending middle school.Firstly, some information is given about general mathematichs; methods andtechniques in teaching mathematics and complex numbers.The search is done with 489 students attending tenth class during the 2005-2006 theeducation period. Five middle schools are selected in Buca for this purpose.The data obtained from the questionnaires that were prepared and applied arecommented with the help of MS Excel, MS Word and SPSS 11.0 programs.Key Words :Complex Numbers, Misconceptions, Education.