Quality of working life: An analysis of four different plants in Turkish industry
- Tez No: 18984
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDAN SİNANGİL(KEPİR)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
T Çağımızın çalkantılı ve değişken ortamlarında bulunan kuruluşların değişen koşullara süratle uyum göstermesi gerekmektedir. İşgücünün işbirliği ve yardımı olmaksızın bu uyumun sağlanması oldukça güçtür. Çalışma Yaşamının Niteliğini artırmaya yönelik programlar, kurumsal değişikliklere çalışanın bağlılığını sağlamada kullanılacak yöntemlerden biridir. Uluslararası çalışmalarda bildirilen artan sayıdaki başarılı sonuçlar, Türkiye'de de bu tip programların uygulanmasını teşvik edici niteliktedir. Çalışma Yaşamının Niteliğini artırmaya yönelik teknikleri Türkiye'de uygulamadan önce, çalışanların çalışma hayatında neler istediklerini, çalıştıkları kuruluşun sağladığı çalışma koşulları ve ortamını nasıl algıladıklarını ve bu boyutlarda isteklerinin ne ölçüde karşılandığını öğrenmek gerekmektedir. Bu araştırmada, Türk Sanayiinin tekstil, otomobil, demir-çelik ve hazırgiyim sektörleri teknolojik ortamlarındaki farklılıklar nedeniyle seçilmişlerdir. Her sektörden yalnızca bir kuruluş seçildiğinden bu araştırmanın sonuçları ile ilgili olarak sektördeki tüm şirketler için genelleme yapılamamasına karşın sektörel özellikler hakkında, literatürü destekler bazı ipuçları sağlanmaktadır. Çalışanın mensubu olduğu sanayii yalnızca yaptığı işin özelliklerini belirlemekle kalmamakta, fakat iş yerindeki yaşamını da etkilemektedir. Montaj sanayii (otomobil ve hazırgiyim) çalışanların kendisini geliştirebilmesini engellerken, otomasyon (tekstil ve demir-çelik) ise çatışanların sosyal ihtiyaçlarını sınırlandırmaktadır. Sanayiinin üretim yöntemlerinden kaynaklanan teknolojik koşullar ile çalışanların kişisel ihtiyaçları arasındaki uyumsuzluk nedeniyle, her iki tarafın da ihtiyaçlarını karşılayabilecek bazı değişiklerin yapılması gerekmektedir. Çalışma Yaşamının Niteliğini artırabilmek için montaj sanayiine yapılabilecek bir tavsiye çalışanlara kendilerini ispatlayabilme fırsatı verecek ve tekdüzelikten kurtulmalarını sağlayacak şekilde işlerin yeniden planlaması olabilir, diğer taraftan otomasyon koşutlarına ise kişiler arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik yöntemler önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations in turbulent environments of the world must be able to adapt quickly to changing conditions. Without the cooperation and help of the labor force, this can be difficult at best. Quality of working life (QWL) programs are one way to develop employee committment to required organizational changes. An increasing number of reported successes in international field serves to encourage the adoption of QWL programs in Turkey. Putting QWLtechniques to work in Turkey requires first learning about the wants of the workers from their working lives, their perceptions about the working conditions and environment provided by their organizations and their fulfillments with the factors in the working life. Organizations from textile, automobile, iron-steel and readymade sectors of the Turkish industry are selected in this study because of the variations in the technological environments of these industries. The findings of the research may not be generalized to atl companies of the industry as only one organization is chosen from each industry, but some cues for industrial characteristics are provided which are consistent with the literature. An employee's industry not only decides the nature of work one performs, but also influences his/her working life. While the assembly (auto and readymade) limits the worker's growth needs, automation (iron-steel and textile) creates problems related to social needs of the workers. As the technological conditions of the industry's production processes are incompatible with the personal needs of its workers, some changes have to be made in the work environments to satisfy both requirements. For assembly, a suggestion for QWL improvement may be the redesign of jobs which will offer challenge and variety to the workers, but techniques that will enhance interpersonal relations may be advisable for automation technology.